Zarzuty o rzekomym chaosie w policji są bezpodstawne – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak w TVP INFO. Przypomniał, że w czasie gdy opozycja twierdziła, że policja źle funkcjonuje został zatrzymany Kajetan P.

Minister Mariusz Błaszczak nie zgodził się także z twierdzeniem opozycyjnych ugrupowań o upolitycznieniu służb mundurowych. W programie „Gość poranka” w TVP Info stwierdził, że podstawa złożenia wniosku o jego dymisję przez partie opozycyjne to absurd.

Podczas rozmowy szef MSWiA odniósł się także do sprawy inwigilacji dziennikarzy. Podkreślił, że ci którzy odpowiadają za te działania powinni ponieść konsekwencje. Minister uznał, że sprawą powinien zająć się wymiar sprawiedliwości, a nie sejmowa komisja śledcza.

– Komisja śledcza powinna powstawać wtedy kiedy wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie przedstawić ustaleń i wyjaśnień w konkretnej sprawie – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA poinformował, że podwyżki dla służb zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia. Funkcjonariusze, dzięki zabiegom rządu premier Beaty Szydło otrzymają większe podwyżki, niż zakładano pod koniec 2015 roku. Zaplanowana wcześniej podwyżka w wysokości 4,61 proc. wzrosła do 5 proc. Mariusz Błaszczak dodał, że obecnie w MSWiA opracowywany jest program modernizacji służb. Przewiduje on wymianę zużytego i przestarzałego sprzętu oraz uzbrojenia, rozbudowę i modernizację infrastruktury, zakup wyposażenia ochronnego dla funkcjonariuszy, ale także podwyższenie wynagrodzeń służb mundurowych i pracowników cywilnych. Mariusz Błaszczak potwierdził również, że Karpacki Oddział Straży Granicznej zostanie odtworzony w maju tego roku.

W dalszej części rozmowy, minister Mariusz Błaszczak poinformował, że obecnie trwają konsultacje na temat włączenia Inspekcji Transportu Drogowego do Policji.  Odniósł się także do kwestii używania fotoradarów.

– Fotoradary były maszynką do zarabiania pieniędzy przez gminy. Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o bezpieczeństwo. Fotoradary mają służyć temu, żeby było mniej wypadków, żeby ludzie bezpiecznie mogli poruszać się po ulicach (…) Fotoradary będą odfoliowane tylko tam, gdzie będą potrzebne – podkreślił szef MSWiA.

Źródło: MSWiA

Zobacz również: