Mieszkańcy Danii zostali uznani za najszczęśliwszych na świecie przez autorów opublikowanego w środę raportu ONZ World Happiness Index

Zdaniem Kaarego Christensena, wykładającego demografię i epidemiologię na Uniwersytecie w Odense, sekret szczęśliwości Duńczyków tkwi w ich niewielkich wymaganiach. – Są zadowoleni z tego, co dostają. Duńczycy nie mają wielkich oczekiwań wobec tego, co robią lub tego, co się im przytrafia – przekonuje. Profesor ekonomii na uniwersytecie w Aarhus Christian Bjoernskov uważa, że poczucie szczęścia Duńczyków ma wiele wspólnego z możliwością decydowania o sobie i ogólnym poczuciem bezpieczeństwa.
„Duńczycy są pewni siebie nawzajem. Kiedy się jednoczymy, możemy zwyciężać. Mamy też silne przekonanie, że możemy decydować o własnym życiu” – mówi Bjoernskov.
Z kolei 39-letni pracownik opieki społecznej Knud Christensen jest zdania, że wewnętrzny spokój Duńczyków to zasługa ich kraju, w którym nie dochodzi do klęsk żywiołowych, poziom korupcji jest niski, a dramatyczne wydarzenia należą do rzadkości.
– Nie mamy zmartwień, a jeśli już się o coś martwimy, to o pogodę  – tłumaczy.

 

Więcej na: tvn24.pl

Zobacz również: