Zakup leków i sprzętu medycznego, utrzymywanie psa przewodnika czy zatrudnianie opiekuna – to jedynie przykłady wydatków, które można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co ważne, przysługuje ona nie tylko samym niepełnosprawnym, lecz także osobom, które ich utrzymują.

„Ulga rehabilitacyjna dotyczy między innymi wydatków na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, leki, sprzęt rehabilitacyjny, dojazdy samochodem na zabiegi czy tych związanych z zatrudnianiem opiekuna i utrzymywaniem psa przewodnika” – mówi serwisowi infoWire.pl Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi.

Kwota, którą wolno odliczyć od podatku w ramach ulgi, zależy od rodzaju wydatków. Przykładowo w przypadku adaptacji mieszkania limit nie jest określony, jeśli chodzi o dojeżdżanie samochodem na zabiegi rehabilitacyjne, wynosi on 2 280 zł rocznie, z kolei co do zakupu leków, za każdy miesiąc można odliczyć całą wydaną w tym okresie kwotę pomniejszoną o 100 zł. Co istotne, urząd skarbowy ma prawo wymagać udokumentowania poniesionych wydatków.

Zobacz również: