Viktoria Modesta to brytyjska piosenkarka, performerka i modelka. Ta oryginalna postać, która szybko zdobyła popularność, udowadnia, że nawet z fizycznej niepełnosprawności można uczynić swój atut.
Urodziła się na Łotwie będącej wówczas częścią Związku Radzieckiego. Uszkodzone niższe partie lewej nogi otrzymała na pamiątkę trudnego porodu. W tamtych czasach dzieci z fizycznymi bądź psychicznymi ułomnościami oddawane były do przytułków i tę opcję zaproponowano matce Modesty, która natychmiast ją odrzuciła. Wolała zrobić wszystko, co w jej mocy, by zaszczepić córce poczucie własnej wartości. – Mogłam liczyć na to niezwykłe wsparcie ze strony mojej mamy, które sprawiało, że dzieciństwo nie wydawało mi się wcale aż takie straszne, jak było naprawdę – opowiada 26-letnia dziś gwiazda. Wiele czasu spędziła w szpitalach, czekając na kolejne operacje w duszącym, nieprzyjaznym otoczeniu. Te trudności uodporniły ją na to, co miało nastąpić później.
Mama zawsze jej powtarzała – Nie powinniśmy czuć się zmieszani, zahamowani, obrażeni, lepsi czy gorsi tylko dlatego, że stanęliśmy obok kogoś, kto ma inne ciało niż my sami.

Kiedy Viktoria miała 12 lat, jej rodzina przeniosła się do Londynu. Początki w angielskiej szkole do łatwych nie należały. – Tam po raz pierwszy uświadomiłam sobie, co inni ludzie sądzą o kimś takim jak ja – opowiada Modesta. Środowisko szkolne miało być czymś „całkowicie okropnym” dla kogoś, kto „był cudzoziemcem, a do tego był inny”. Jako 14-latka „o krok od samobójstwa” swoją odskocznię znalazła w ramach londyńskiej alternatywnej sceny klubowej. – Wtedy zaczęłam rozumieć, w jakim kierunku chciałabym podążać – wspomina.

Performerka zasłynęła swoim oryginalnym wizerunkiem. Niepełnosprawność w postaci braku lewej dolnej kończyny uczyniła swoim atutem, a przy współpracy z marką The Alternative Limb Project może pochwalić się protezami atrakcyjniejszymi od niejednej kobiecej nogi.

Niedawno Viktoria wypuściła do sieci swój teledysk, w którym prezentuje swoją mechaniczną kończynę w różnych, superzmysłowych odsłonach. Fryzury w stylu pin-up i klasyczny hollywoodzki makijaż sprawiają, że wizerunek artystki mocno zapada w pamięć.
Modesta to idealny przykład na to, że żadna niepełnosprawność nie dyskwalifikuje człowieka ani jako artysty, ani jako obiektu westchnień milionów fanów.

Źródło: theguardian.com, soundcloud.com

Zobacz również: