Rok 2016 jest świadkiem celebracji stulecia BMW Group pod hasłem NEXT 100 YEARS. Przez cały okres działalności wizerunek firmy określało skupienie na przyszłości i pionierskie działania, co było i jest możliwe za sprawą nadzwyczajnych pracowników, którzy podzielają fascynację mobilnością jako częścią naszego codziennego życia.

– W BMW Group zawsze poszukujemy najlepszych rozwiązań. To część naszego DNA – mówił Harald Krüger, prezes zarządu BMW AG, podczas uroczystości rocznicy stulecia w Monachium. – To także duch współpracy, powracający temat, który przenika naszą kulturę korporacyjną i zarządczą.

Trzy cechy w szczególności odróżniają BMW Group: zdolność uczenia się i adaptacji, innowacyjność technologiczna oraz poczucie odpowiedzialności wobec społeczeństwa.

– Wielokrotnie w naszej historii wykazaliśmy, że jesteśmy w stanie szybko się uczyć i podejmować śmiałe kroki – mówi Harald Krüger.

W tym kontekście obchody setnej rocznicy BMW skupiają się głównie na przyszłości oraz na scenariuszach prawdopodobnego rozwoju mobilności w nadchodzących dekadach.

Aby odpowiedzieć na te pytania, BMW Group przygotowało futurystyczny scenariusz z jasną wizją: mobilność klasy premium od BMW Group będzie całkowicie przyjazna, szeroko dostępna i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Obecnie świat znajduje się u progu wprowadzenia zautomatyzowanej jazdy; w niezbyt odległej przyszłości większość samochodów będzie prowadzić się samodzielnie i przemierzać ulice miast zamieszkanych przez większą ilość ludzi niż obecnie.

W przyszłości brakować będzie jednej rzeczy: czasu. Ale łączność stanie się bardziej powszechna, a technologie będą uczyć się od ludzi. – Mobilność połączy wszystkie obszary codziennego życia. I to w tym widzimy nowe możliwości dla mobilności klasy premium – dodaje Harald Krüger.

BMW Group wprowadziło swoją wizję przyszłości w rzeczywistość dzięki BMW VISION NEXT 100. Samochód ten łączy w sobie sportowy styl coupe oraz dynamiczną elegancję limuzyny, ale zamiast być anonimowym środkiem transportu, jest pojazdem idealnie dostosowanym do zmiennych potrzeb każdego kierowcy.

Interakcje pomiędzy autem i kierowcą są zarządzane przez system Alive Geometry, tryby Boost i Ease oferują wybór działań sterowanych przez kierowcę lub auto, a wnętrze samochodu zmienia się w zależności od trybu jazdy. W trybie Boost cały samochód skupia się na kierowcy, oferując wsparcie potrzebne do maksymalizacji wrażeń z jazdy, na przykład poprzez wskazanie idealnej linii jazdy, punktu sterowania i prędkości. Tryb Ease sprawia, że zmienia się wnętrze: kierownica i konsola centralna cofają się, zagłówki skręcają do boku, a siedzenia i tapicerka drzwi tworzą jedną całość, aby kierowca i pasażer mogli zwrócić się do siebie nawzajem.

– Jeśli jako projektant jesteś w stanie sobie coś wyobrazić, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedyś stanie się to rzeczywistością – mówi Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design. – Naszym zadaniem w związku z BMW VISION NEXT 100 było opracowanie scenariusza przyszłości, który będzie ludziom bliski.

Pojazd BMW Vision miał swój debiut podczas stulecia BMW w Hali Olimpijskiej w Monachium 7 marca 2016 roku – dokładnie sto lat po tym, gdy firma obecnie znana jako BMW AG, została wprowadzona do rejestru handlowego. Multimedialne doświadczenie poprowadziło gości ich przez historię firmy aż do najnowszych interpretacji mobilności jutra, czego zwieńczeniem było odsłonięcie Vision Vehicle.

Po swojej światowej premierze BMW VISION NEXT 100 pojedzie na symboliczne World Tour o nazwie “Iconic Impulses”, odwiedzając Chiny, Wielką Brytanię i USA. Po azjatyckiej premierze w Pekinie auto odwiedzi Londyn, gdzie odsłonięte zostaną samochody Vision Vehicles marki MINI i Rolls-Royce od BMW Group. Ostatnim przystankiem będzie Los Angeles, gdzie BMW Motorrad doda swój samochód Vision Vehicle do kolekcji, dopełniając kwartet marek.

Kluczowym elementem „Iconic Impulses” będzie stała ekspozycja w Monachium. Publiczność będzie mogła od wiosny oglądać wystawę w BMW Welt. Kolejna wystawa zostanie umieszczona w BMW Museum, gdzie czasowa ekspozycja zatytułowana „Arcydzieła BMW” będzie prezentować kamienie milowe w historii BMW. Zostanie ona otwarta 10 marca.

Od 9 do 11 września 2016 r. Festiwal BMW – THE NEXT 100 YEARS będzie gościć fanów z całego świata. Odbędzie się on w Parku Olimpijskim w Monachium, w tym na stadionie i w hali. Zaangażowane będą także BMW Museum i BMW Welt, jak również cały obszar wokół ikonicznej, „4-cylindrowej” siedziby.

Na zakończenie obchodów stulecia przygotowana zostanie specjalna publikacja obejmująca 13 tomów. Przedstawi ona historię firmy oraz omówi najważniejsze tematy na przyszłość. Książki będą stanowić połączenie esejów, raportów, badań i wywiadów z ekspertami. Odzwierciedlą różnorodność BMW Group oraz marek BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad.

Z okazji setnej rocznicy BMW Group zwiększa także swoje zaangażowanie na rzecz odpowiedzialności społecznej. Kapitał BMW Foundation Herbert Quandt zostanie zwiększona z 50 milionów EUR do 100 milionów EUR. Ponadto będą dokonywane coroczne dopłaty, aby wesprzeć prace projektowe. W 2016 roku finansowanie to obejmie kwotę kolejnych 5 milionów EUR. Finansowanie będzie także zapewnione przez udziałowców Stefana Quandta i Susanne Klatten, którzy wesprą projekt sumą 30 milionów EUR.
Źródło: BMW, informacja Mototarget.pl

 

 

Zobacz również: