W powiecie grodziskim 1 marca odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Bohaterów wspominano w szkołach i podczas oficjalnych uroczystości.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został oficjalnie ustanowiony przez Sejm RP
3 lutego 2011 roku. W Grodzisku uroczystości zainaugurowano wcześniej, bo już 26 lutego, gdzie na palcu przed kościołem św. Anny odbyły się obchody z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Łukasza Kamińskiego, związane z otwarciem wystawy „…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… – Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.

Prawda na planszach

Na wystawie przedstawiono efekty prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, prowadzonych przez IPN oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Było to związane z projektem badawczym „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956” i Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Plansze prezentują przebieg prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych oraz sylwetki zidentyfikowanych postaci. Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia.
Po uroczystym otwarciu wystawy przedstawiciele władz gminy wraz z mieszkańcami i gośćmi złożyli wieńce przy tablicach na deptaku, upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i ofiar sowieckiego bombardowania Grodziska z 16 stycznia 1945 roku.
Prezes IPN opowiadał o próbach zatarcia śladów bohaterskiej działalności Żołnierzy Wyklętych oraz o determinacji o ich upamiętnienie.

Chcą pomnika

Burmistrz Grodziska podziękował Powiatowemu Klubowi Historyczno-Dziennikarskiemu i fundacji Wdzięczność Niepokornym im. Ks. Sylwestra Zycha, którzy na tym terenie słyną z walki o przetrwanie pamięci Wyklętych. Żołnierze mają zostać upamiętnieni pomnikiem postawionym w Grodzisku, bo taką uchwałę przyjęli radni gminy.
Na koniec uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. zaprezentowali spektakl „Bo warto pamiętać…”
1 marca uroczystości rozpoczęła msza św. w której oprócz żołnierzy Armii Krajowej z terenu powiatu, władz powiatu i samorządu wzięło udział wielu mieszkańców.
Starosta Marek Wieżbicki złożył wraz z innymi podziękowania Aleksandrowi Suzdorfowi „Bartkowi” i Stefanowi Łuczyńskiemu „Kropicielowi”- żołnierzom Armii Krajowej Grupy „Krzysztof”, którzy są żywym symbolem niezłomności w walce o wolność.
Z kościoła wszyscy przemaszerowali na stary cmentarz przy ul. Montwiłła i tam pod pomnikiem złożyli kwiaty i wiązanki.

Młodzi pamiętają

W Podkowie Leśnej kwiaty pamięci ozdobiły grób generała Antoniego Hedy „Szarego”- dowódcy oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.
Obecna przy tym była jego córka Teresa Heda-Snopkiewicz, która spotkała się z młodzieżą w Zespole Szkół Samorządowych. Tam odbyła się projekcja filmu o jej ojcu.
W Milanówku w kościele św. Jadwigi Śląskiej zebrały się poczty sztandarowe i odprawiono nabożeństwo w intencji pomordowanych. Po mszy nastąpiła uroczystość na terenie parafii, natomiast 4 marca miały miejsce zawody strzeleckie na Strzelnicy MCK z okazji uczczenia święta Żołnierzy Wyklętych.
W wielu szkołach powiatu wspominano tego dnia bohaterów. Uczniowie nie zapomnieli o nich i uczestniczyli w spotkaniach czy uroczystościach, które odbywały się w ich placówkach.
am
Fot. grodzisk.pl

Zobacz również: