Biblioteka Publiczna w Grodzisku obchodziła 1 marca 70.urodziny. Zaczynała w 1946 roku w jednej salce, dziś ma imponującą siedzibę na piętrze Centrum Kultury i grono miłośników. Odwiedzają ją czytelnicy, pisarze, znani ludzie i zaproszeni goście.

„Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie”- stwierdził w książce „Dom z papieru” Carlos María Domínguez, a Stephen King w „ Dallas ’63” napisał: „Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki”. O prawdziwości tych słów wiedzą wszyscy „książkoholicy”, którzy bez czytania nie wyobrażają sobie życia.
Grodziska biblioteka jest cennym darem dla takich ludzi i nie tylko takich, bo cały czas rozszerza swoje oferty kierując je do wszystkich grup wiekowych. Oprócz wypożyczalni dla dorosłych i młodzieży, czytelnicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych i tabletów z bezprzewodowym Internetem, czytelni naukowej, Platformy Internetowej IBUK, prasy czy oddziału dla dzieci.

Papierowe i internetowe

Placówka dysponuje bogatym różnorodnym księgozbiorem, z zakresu m.in. historii, psychologii, nauk ścisłych, kulinariów, biografii, autobiografii, literatury faktu. Można tu znaleźć kryminały, fantastykę, romanse, powieści, horrory oraz lektury szkolne i książki w języku angielskim. Czytelnia naukowa udostępnia książki, głównie naukowe, pod kątem kształcenia osób dorosłych, studentów i uczniów. Oferuje zbiory z różnych dziedzin wiedzy, a szczególnie z zakresu nauk społecznych, ekonomicznych, prawnych, czy politycznych.
Posiada także kolekcję piśmiennictwa związaną z historią i teraźniejszością miasta Grodziska i regionu grodziskiego: książki, broszury i czasopisma dokumentujące dorobek tych terenów.
Można tu skorzystać z prasy oferującej ponad 30 tytułów czasopism i serwisu z e- książkami Platformy Internetowej IBUK Libra zawierającej ponad 1000 książek z różnych dziedzin.
Natomiast Oddział dla Dzieci to bardzo bogaty zbiór literatury dla najmłodszych i nastolatków. Baśnie, bajki, powieści przygodowe, detektywistyczne, fantastyka, komiksy czy czasopisma.

Zaczynali w małej sali

Biblioteka od chwili powstania w dniu 1 marca w 1946 r., budziła i rozwijała zainteresowania czytelników. Swoją działalność zaczynała w małym i jednym pomieszczeniu przy ul. Kilińskiego, a pierwszą wpisaną do inwentarza pozycją była Encyklopedia Powszechna Olgerbranda, składająca się z 12 tomów i suplementu. Kierownikiem biblioteki była wtedy Irena Ziemska. Cztery lata później utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Kościuszki 38, której księgozbiór liczył 5100 woluminów, a korzystało z niego już 250 czytelników. Za rok biblioteka przeniosła się do lokalu przy ul. Sienkiewicza 34, a trzy lata później połączono obie biblioteki tworząc Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.
W 1974 r. Miejska Biblioteka Publiczna została przeniesiona do pomieszczenia w pawilonie Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Sienkiewicza 45, w którym do 30 czerwca 2008 r. mieściła się Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży. W roku 1975 powołano Oddział dla Dzieci, a w roku 1976 wydzielono i utworzono tu Czytelnię Naukową.

Dobry klimat

Od 1991 do 2005 r. biblioteka działała w strukturze Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk i 1 października 2008 r. przejęła zadania Biblioteki Powiatowej. Od tego czasu służy potrzebom czytelniczym i informacyjnym dla mieszkańców powiatu oraz pomocą instrukcyjno-metodyczną dla bibliotek gminnych w powiecie grodziskim.
W 2011 r. zakończono kompleksową komputeryzację Biblioteki Publicznej, dwa lata później przekazano w zarząd biblioteki budynek przy ul. Westfala 3, aby utworzyć nowoczesną filię biblioteczną i świetlicę. Pozostałe filie mieszczą się w Kadach i Izdebnie Kościelnym.
W bibliotece odbywają się zajęcia edukacyjne, spotkania autorskie z pisarzami i znanymi ludźmi oraz różne warsztaty, zabawy dla dzieci itp.
Panuje tam przyjazna atmosfera i przede wszystkim czuć klimat prawdziwej biblioteki. Wielką zasługą jest postawa pań bibliotekarek, które z uśmiechem na twarzy służą pomocą w doborze literatury, poradach, rezerwowaniu szukanych książek i wielu innych rzeczach.
Obecnie dyrektorem biblioteki jest Dorota Olejnik, a pomagają jej Ewa Nagat, Alicja Siurdyna, Monika Walter, Maria Zdrojewska, Magdalena Żerek, Ewelina Pawłowska i Joanna Pietrzak.
am
Fot. biblioteka.grodzisk.pl

Zobacz również: