Akcenty retro w domach to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Nic dziwnego – w przypadku dużych starych domów na wsiach, czy pozbawionych charakteru mieszkań w blokach, jest to najlepszy pomysł na ciekawy design niedużym nakładem kosztów. Kupno starych mebli na aukcjach internetowych lub odświeżanie tych, które pamiętają epokę gierkowską to zaledwie cześć z prac nad aranżacją retro-wnętrz. Często w pomyśle na aranżację vintage nie zawracamy uwagi na drobne detale, bo to nie one stanowią o charakterze pomieszczeń, ale niestety to właśnie one mogą zniweczyć nawet najlepszy pomysł.

O czym zapominamy, próbując nadać wnętrzu jednolity charakter? O drobnych dodatkach – klamkach w pomieszczeniach czy o bateriach łazienkowych. Złe dobranie tak niewielkich, a wbrew pozorom rzucających się w oczy dodatków powoduje zaburzenie w harmonii wnętrza.

Antyczny mosiądz

Najlepsze do wnętrz w charakterze retro okażą się dodatki w odcieniu mosiądzu antycznego. Podkreślą charakter każdej stylizacji, a dodatkowo poprzez odcień sprawią wrażenie detali sprzed kilku epok. Kolory mosiądzu antycznego świetnie będą komponowały się zarówno z meblami w kolorze brązów, jak i beżów, a także z mocnymi akcentami czerwieni, które podkreślą rudawo-mosiężny odcień detali. – Niedrogich baterii w stylizacji postarzanej najlepiej szukać w sieciach dużych marketów budowalnych. Wyróżniają je nazwy sugerujące charakter vintage. Jeśli chodzi o baterie Kuchinox w ofercie mamy dwie serie takich modeli. Są to baterie Stilo i Retro – mówi Tomasz Kowalczyk, ekspert z firmy Kuchinox.

Również ogólnie dostępne w marketach budowalnych klamki występują w odcieniach mosiądzu antycznego. Informację o tonacji kolorystycznej znajdziemy na opakowaniach produktów. Jednak wybierając się po pasujące klamki warto wziąć ze sobą pozostałe detale aranżacji, bowiem nie zawsze odcień mosiądzu antycznego jest jednolity we wszystkich produktach i istotne może stać się porównanie obu modeli. – Klamki w stylistyce retro bardzo często mają finezyjne wzory kojarzące się z historycznym charakterem. Jest ich na tyle dużo, że wybór nie powinien sprawić problemu. Producenci wyczuwając trend postarali się o naprawdę bogatą ofertę w tej stylistyce. Jednak gdybym miał się pokusić o radę jak dobierać tego typu klamki, to jako najistotniejszy czynnik wymieniłbym materiał wykonania. A zdecydowanym liderem wśród klamek w stylistyce retro będzie ZnAl, czyli połączenie cynku z aluminium – mówi Tomasz Kowalczyk.

Retro, ale z błyskiem glamour

Osoby nieprzekonane do rudawo-brązowego odcienia detali charakter retro mogą nadać wnętrzom również dzięki dodatkom w innych odcieniach. Nawet błyszczący chrom baterii może doskonale wpisać się w stylistykę, jeśli zachowuje formy typowe dla dawnego stylu. – Dobrym przykładem nowoczesnego materiału wykończenia z odwzorowaniem historycznej formy są baterie Beya. Dzięki nietypowym kształtom i ceramicznym pokrętłom stosowanym w starych bateriach, mimo błysku chromu, doskonale wyglądać będą w stylizowanych na stare pomieszczeniach – komentuje ekspert Kuchinox.

„Moda przemija, styl pozostaje”, jak mawiała Coco Chanel. Moda na retro jest tu wyjątkiem, bo łączy i styl i trend. Postarzane pomieszczenia, niezależnie od panujących tendencji w designie z pewnością nie przeminą z modą. Więc jeśli zastanawiać się nad ciekawym wnętrzem czemu nie postawić na retro? Na pewno warto, tak samo jak warto pamiętać o detalach tej stylizacji.

Zobacz również: