Zakończyło się głosowanie publiczności w ósmej już edycji plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Internauci wybrali swoich faworytów. Wyniki głosowania jury oraz Grand Prix 2015 poznamy w czasie uroczystej gali 11 kwietnia 2016.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. Jako kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów Plebiscyt objął dotychczas swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl , www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.
Zgłoszenia do plebiscytu zbierane były do 20 stycznia 2016 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2016 i trwało do 29 lutego 2016. W sumie oddano w nim ponad 12 500 głosów na blisko 90 obiektów.
Wyniki głosowania internautów przedstawiają się następująco.

OBIEKTY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
W głosowaniu internautów zwyciężył budynek Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zaprojektowane przez biur WXCA.
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach – to pod wieloma względami wyjątkowy obiekt. Położony na dnie nieczynnego kamieniołomu daje swoim użytkownikom niezwykłą szansę przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie unikatowych formacji skalnych. Obiekt został zaprojektowany tak, by nie naruszać naturalnego kształtu otaczającego krajobrazu. Kubiczne pawilony zostały więc wkomponowane w przestrzeń kamieniołomu, a ich elewacje pokrył lokalny kamień. Całość uzupełniają zielone dachy, które pełnią funkcje praktyczne, ale też pozwalają jeszcze lepiej wkomponować zabudowania w pejzaż. Wszystkie budynki, choć z daleka wyglądają jak wrzucone pomiędzy skały kamienne kostki, są ze sobą połączone szklanymi przejściami.
OBIEKTY MIESZKANIOWE
Głosami publiczności zwyciężyła rewitalizacja młynu w Szamotułach wykonana przez biuro Tekktura Projekt
Stary młyn żytni, historyczna, ceglana budowla w Szamotułach zamieniła się z wielorodzinny obiekt mieszkalny. Została również włączona do większego kompleksu nowych obiektów z mieszkaniami na wyższych piętrach i usługami na parterze. O ile nowe budynki mieszkalne, zbudowane obok dawnego młyna, otrzymały proste, geometryczne formy, sercem realizacji jest ceglany obiekt historyczny poddany rozbudowie: nad wyremontowaną starą bryłą wyrosło dodatkowe piętro, na którego elewacjach pojawił się nawiązujący do dawnej funkcji obiektu motyw kłosów zboża.
WNĘTRZA PUBLICZNE
Najwięcej głosów publiczności w tej kategorii zdobyła Restauracja Mizu Sushi zaprojektowana przez Inter-arch Architekci
Restauracja Mizu Sushi (pow. ok 230 m2) mieści się w Warszawie, w budynku Defabryki przy ul. Duchnickiej 3. Inwestorzy postawili przed projektantami zadanie stworzenia miejsca, które będzie korespondowało ze sztuką, jaką w kulturze japońskiej jest przygotowanie niezwykłych posiłków. Architektom udało się podkreślić loftowy, naturalny charakter wnętrza odkrywając ceglane ściany i uzupełniając całość o betonowe elementy konstrukcyjne i posadzki.
WNĘTRZA PRYWATNE
Głosami publiczności zwyciężyła rezydencja w Gdańsku autorstwa MIprojekt oraz Obajtei Artedesign Agnieszka Hajdas

Inspiracją projektu i kluczowym elementem scenografii stała się sama natura. Kuchnia, jadalnia, salon i łazienka gdańskiej rezydencji posiadają ogromne przeszklenia, które potęgują wrażenie przestronności i otwierają dom na krajobraz. Przenikanie przyrody do wnętrza potęgują dodatkowo zastosowane w nim kolory ziemi – szarość, biel, beż i czerń. Prostota i wyrafinowanie są efektem połączenia naturalnych materiałów, takich jak trawertyn, szkło, drewno czy szary, sprowadzany z Włoch kamień na podłogach.
PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Publiczność wybrała IV odsłonę Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie
24 października ogród przy Pałacu w Wilanowie po raz czwarty rozświetliła jesienno-zimowa instalacja. Tym razem można było obejrzeć niezwykły pokaz w Ogrodzie Wyobraźni, wsiąść do królewskiej karocy na Złotym Dziedzińcu, spacerować w Magicznym Ogrodzie Króla czy podziwiać trójwymiarowe mappingi wyświetlane na fasadzie Pałacu.
OGRODY PRYWATNE
W tej kategorii publiczność wybrała ogród przy zabytkowym dworku w Gdańsku zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej
Ogród powstał przy zabytkowym dworku, na długiej, wąskiej działce w centrum miasta. Został podzielony na trzy poziomy. Najniższy poziom to przedogródek z podjazdem w formie ronda oraz niewielkie wnętrze z boku budynku. Rondo stanowi centrum przedogródka i to wokół niego centrycznie rozchodzą się geometryczne nasadzenia w formie linii strzyżonych bukszpanów przedzielonych szerokimi pasami mieszanych rabat. Ostatnie, najwyższe kręgi tworzą trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy.

Oprócz głosowania internautów odbyło się także głosowanie profesjonalnego jury.
W skład jury weszli: Architekt Piotr Kuczia, Architekt Tadeusz Lemański, Robert Konieczny (KWK Promes), Robert Skitek (RS+), Łukasz Nowak (Trabendo), Krzysztof Zalewski (Zalewski Architecture Group), Architekt Mikolaj Machulik (Architekt IARP, Architekt SARP), Anna Paszkowska-Grudziąż (81.waw.pl), Rafał Grudziąż (81.waw.pl), Bartosz Haduch (NArchitekTURA), Michał Haduch (NArchitekTURA), Małgorzata i Antoni Domicz (Domicz pracownia architektury), Agnieszka Kuczyńska (Inside Outside), Wojciech Borowczyk (Borowczyk Architekci), Agnieszka Hubeny-Żukowska (Pracownia Sztuki Ogrodowej)
Ewelina Jankowska (Ipnotic Architecture), Małgorzata Sadowska-Sobczyk, Katarzyna Sąsiadek (musk collective design), Józek Madeja (musk collective design), Weronika Kiersztejn (musk collective design), Jan Sikora (Sikora Wnętrza), Włodzimierz Adamiak (Studio Adamiak), Anna Urbańska (Annanas Studio Kreatywne)
Wyniki głosowania jury oraz tytuł Grand Prix 2015 zostaną ogłoszone na Gali Polska Architektura XXL, która odbędzie się 11 kwietnia 2016 roku w Warszawie.

Zwycięzcom gratulujemy! Już za rok kolejna edycja Plebiscytu!

Rezydencja_w_GdanskuRestauracja_Mizu_Sushi_w_Warszawie

Zobacz również: