Po raz kolejny na poprzemysłowych halach dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie będziemy mogli degustować smaki piw regionalnych, rzemieślniczych czy domowych. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie przygotowuje się do zorganizowania II edycji Industrialnego Festiwalu Browarnictwa, który odbędzie się 29-30 kwietnia 2016 r. (piątek-sobota).

Chmiel Fest to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, historią i współczesnym „światem” znanego wszystkim bursztynowego napoju. To także możliwość udziału w warsztatach, dyskusjach i konkursach będących wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń i luźnych konwersacji. Celem wydarzenia jest krzewienie kultury piwa i wiedzy na jego temat, prezentacja niszowych marek piwnych i niewielkich browarów oraz edukacja w zakresie odpowiedzialnego spożywania alkoholu.
Śladami ubiegłego roku na industrialnej przestrzeni Muzeum zaprezentują się wystawcy w czterech sektorach: browarów, gastronomii, food truck’ów i wędzarni. Dodatkowo każdy Wystawca z sektora Browarów weźmie udział w otwartym konkursie na najlepsze piwo CHMIEL FEST 2016, w którym to konsumenci będą oceniać i wybierać zwycięzcę. Organizatorzy przygotowują także szereg atrakcji dla odwiedzających, w tym konkursy z nagrodami, warsztaty oraz koncerty. Na festiwalowej scenie zaprezentują się Megitza Trio (półfinaliści VIII edycji programu Mam Talent) oraz Future Folk (zwycięzcy konkursu Trendy podczas XII Sopot TOPtrendy Festiwal, półfinaliści V edycji programu Must Be The Music. Tylko muzyka).Wśród muzyki i pysznej strawy odwiedzający będą mogli oddać się radosnej celebracji jednego z najstarszych trunków na świecie.
Festiwal odbędzie się na przestrzeni dwóch dni (piątek 18:00-0:00 oraz sobota 16:00-0:00), rozpoczynając tym samym „weekend majówkowy”. Wybór miejsca na tego typu wydarzenie także nie jest przypadkowe. Monumentalne postindustrialne przestrzenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie są ściśle związane z ponad 180-latnią tradycją przemysłu lniarskiego. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. Budynek siedziby Muzeum jest obiektem zabytkowym, częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce. Pielęgnując pamięć świetności Zakładów Lniarskich oraz ciężkie warunki pracy robotników, Organizatorzy Chmiel Fest postanowili trywialnie stanąć na przekór historii oferując odwiedzającym rozrywkę i sposobność do odpoczynku po tygodniu pracy.
I edycja Chmiel Fest odbyła się 25-26 września 2015 r. w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Na przestrzeni dwóch dni wydarzenie odwiedziło kilka tysięcy osób, które mogły spróbować piwnych wyrobów kilku rzemieślniczych i regionalnych browarów, a także lokalnych podmiotów gastronomicznych. Na festiwalowej scenie zagrały dwa zespoły muzyczne: NeoKlez oraz Rootzmans – finaliści 7 edycji Must Be The Music. Tylko muzyka.
Organizatorzy serdecznie zapraszają przedstawicieli browarnictwa rzemieślniczego, regionalnego, browarów restauracyjnych i domowych, a także innych chętnych do udziału w wydarzeniu w roli Wystawcy. Zgłoszenia można przesyłać w terminie do 8 kwietnia 2016 r. na maila biuro@muzeumlniarstwa.pl.

Zobacz również: