amerykańscy żołnierze z 2 Pułku Kawalerii spotkali się w Alei Leona Schillera z mieszkańcami Łodzi. Spotkanie potrwa do godziny 13.00. Była to okazja aby porozmawiać z amerykańskimi żołnierzami i zobaczyć z bliska amerykański sprzęt wojskowy, w tym transportery Stryker, pojazdy Humvee oraz pojazdy wspierające. W spotkaniu wziełi także udział polscy żołnierze z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, którzy także zaprezentowali swój sprzęt. Oficjalny hashtag wydarzenia to #OpKnightRider. 

Żołnierze z 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii obecnie ćwiczą z polskimi żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Drawsku Pomorskim. 22 lutego rozpocznie się „Rajd Rycerzy” – przez Polskę przejedzie około 30 pojazdów wojskowych armii amerykańskiej w trzech kolumnach w ramach operacji „Knightrider”;  wieczorem dojechali na poligon w Nowej Dębie, gdzie będą kontynuowali ćwiczenia z polską armią aż do 10 marca. 

Celem „Rajdu Rycerzy” jest wykazanie swobody przemieszczania się wojsk NATO wewnątrz jego terytorium. Operacja „Knightrider” dowodzi zaangażowania USA we wspólne bezpieczeństwo państw członkowskich NATO. Jest to kolejna faza ćwiczeń w ramach operacji Atlantic Resolve, rozpoczętej w kwietniu 2014 r. w celu zademonstrowania zaangażowania USA we wspólne bezpieczeństwo państw NATO oraz zapewnienie pokoju i stabilizacji w regionie wobec nielegalnych działań Rosji na Ukrainie. 

Amerykańscy żołnierze w ciągu ostatnich 12 miesięcy kilkukrotnie spotykali się z mieszkańcami polskich miast.

Ambasada USA

Zobacz również: