Podanie leku bezpośrednio do mózgu pacjenta oraz terapie genowe – takie skomplikowane operacje i zabiegi będą przeprowadzane w Interwencyjnym Centrum Neuroterapii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. W otwarciu pierwszego takiego ośrodka w Europie, a drugiego na świecie, udział wziął wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Głównym celem centrum jest prowadzenie badań klinicznych, wykorzystujących nanocząsteczki i terapię genową do leczenia m.in. choroby Parkinsona czy złośliwych nowotworów mózgu. Integralną częścią placówki jest hybrydowa sala operacyjna wyposażona m.in. w najnowszej generacji rezonans magnetyczny oraz system neuronawigacji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii możliwe będzie np. podanie nanocząsteczek z lekami przeciwnowotworowymi lub terapeutycznych genów bezpośrednio do mózgu.

Interwencyjne Centrum Neuroterapii powstało w wyniku wieloletniej współpracy Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego z Uniwersytetem Kalifornijskim. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł. (20,5 mln zł to środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013).

Mazowiecki Szpital Bródnowski mieści się przy ulicy Kondratowicza 8 w Warszawie. Został oddany do użytku w styczniu 1981 roku. Do końca 2010 roku funkcjonował pod nazwą Wojewódzki Szpital Bródnowski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. W skład kompleksu szpitalnego wchodzi 12 budynków. Działa w nich 5 oddziałów, 6 zakładów diagnostyki i 30 poradni specjalistycznych. Szpital ma łącznie 669 łóżek. Od poniedziałku Mazowiecki Szpital Bródnowski będzie liderem neurochirurgii w Polsce i w Europie.

Zobacz również: