Mieszkający w Berlinie artysta nazwiskiem Julian Oliver udostępnił publicznie prosty skrypt o nazwie Glasshole.sh, którego zadaniem było wyrzucanie z sieci bezprzewodowej Google Glass. Pomysł się przyjął i w ciągu kilku miesięcy rozwinięty został w „anty-router”, który trafi do przedsprzedaży jeszcze w tym miesiącu.
Cyborg Unplug, bo tak nazywa się to urządzenie, jest całkowitym przeciwieństwem routera WiFi – jego zadaniem jest wykrywanie niepożądanych urządzeń i wyrzucanie ich z sieci. „Anty-router” rozpoznaje te urządzenia na podstawie adresów MAC. Jeśli w sieci patrolowanej przez Cyborg Unplug wykryte zostanie urządzenie niepożądanego typu, włączy się alarm (w formie diody LED, ostrzeżenia głosowego, lub w formie wiadomości tekstowej przesłanej do właściciela sieci), a „anty-router” automatycznie wyśle do niego pakiety, które wyrzucą je z sieci.
Cyborg Unplug posiada także tryb „All Out Mode”, w którym urządzenie nie pozwala połączyć się urządzeniom zdefiniowanego wcześniej typu ze wszystkimi sieciami znajdującymi się w zasięgu, ale twórcy Cyborg Unplug zalecają ostrożność w jego stosowaniu, ponieważ taka blokada może nie być wszędzie legalna.
Według pomysłodawców, urządzeniem Cyborg Unplug, które w zależności od konfiguracji kosztuje będzie od 50 do 100 dolarów, zainteresowani są przede wszystkim właściciele klubów, restauracji, biura i szkoły. Oraz wszystkie inne instytucje lub osoby, które zainteresowane są tym, by na ich terenie nie korzystać z pewnego rodzaju urządzeń. Oczywiście automatyczne wyrzucenie z sieci nie może zapobiec wykonaniu potajemnego nagrania, ale może utrudnić wysłanie zdobytych w ten sposób danych na serwer.
giznet.pl

Zobacz również: