W najnowszym odcinku programu The Grand Tour Jeremy Clarkson testuje na torze wyścigowym sportowego Lexusa GS F – luksusową limuzynę z potężnym silnikiem V8.

Clarkson swego czasu chwalił Lexusa GS F w The Sunday Times Driving, choć denerwował go sposób sterowania nawigacją za pomocą gładzika, umieszczonego tuż przy uchwytach na kubki, mnogość przycisków sterujących radiem na kierownicy. Nazwał wtedy GS F najlepszym Lexusem, jakim jeździł od czasu testów supersamochodu LFA. Również tym razem zwraca uwagę na to, czego mu w samochodzie brakuje – WiFi, Apple CarPlay czy skrzyni DSG – po czym dodaje: samochód jest jednak naprawdę dobry.

1

– Po pierwsze – silnik. BMW i Mercedes używają turbosprężarek, by uzyskać odpowiednią moc. Ten – nie. Po prostu miesza benzynę z powietrzem, uzyskując mieszaninę wybuchową. I ten dźwięk! Przy średnich obrotach brzmi jak samotny wilk, a na wysokich dokładnie tak, jak trzeba – jak wolnossąca, pięciolitrowa, widlasta ósemka!  – zachwyca się Clarkson –  Dostarcza nie tylko mocy i momentu obrotowego, jak silniki z turbinami, ale przede wszystkim czystego zachwytu! To jak łaskotanie przez boginię.

Jeremy Clarkson zwraca również uwagę na osiągi i prowadzenie –  Nie sposób nazwać go wolnym. Rozpędza się od zera do setki w 4,5 sekundy, a potem do 270 km/h. Aż trudno uwierzyć, że to wielka i wygodna pięcioosobowa limuzyna z ogromnym bagażnikiem, bo prowadzi się jak samochód sportowy. Ma cały szereg elektronicznych zabezpieczeń, ale można je wyłączyć. I taka jazda mi się podoba. To fantastyczne!.

– Może i niemieckie auta mają swoje zalety w codziennym użytkowaniu, ale Lexus GS F to samochód dla kierowcy – konkluduje Clarkson.

2

Clarkson, który na co dzień jeździ niemieckim autem, przyznaje otwarcie, że za swój ulubiony samochód wszech czasów uważa Lexusa LFA, zaś podejmując najbardziej ekstremalne wyzwanie – pierwszą w historii wyprawę samochodem na biegun północny – wybrał Toyotę Hilux. Na tę decyzję wpłynęły zapewne doświadczenia z programu Top Gear, w którym stary Hilux z przebiegiem 300 tysięcy km przetrwał najgorsze próby i nawet po zatopieniu w morzu oraz wysadzeniu w powietrze wciąż mógł jeździć.

Zobacz również: