GIS ostrzeżenie

Główny Inspektor Sanitarny opublikował ostrzeżenie publiczne. GIS apeluje, aby nie spożywać skażonej żywności. Chodzi o popularny produkt, który lubi wielu z nas. Oto szczegóły.

GIS donosi o wykryciu niebezpiecznej bakterii w popularnej wędlinie

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w związku z wykryciem obecności bakterii Listeria monocytogenes w jednej partii produktu pn. Boczek Wędzony. Niebezpieczeństwo ujawniono dzięki kontroli wewnętrznej podmiotu odpowiedzialnego za produkcję wędliny.

Warto podkreślić, iż ostrzeżenie GIS dotyczy określonej partii boczku wędzonego. Poniżej prezentujemy szczegóły na temat skażonego produktu.

Produkt: Boczek wędzony VAC

Numer partii: 01.11.2022 p. 5435

Termin przydatności do spożycia: 01.11.2022

Producent: Bacówka Towary Tradycyjne, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa, ul. Rajbrot 470, 32-725 Rajbrot, 12010303

Oczywiście GIS oraz przedsiębiorcy podjęli kroki mające na celu usunięcie szkodliwego produktu ze sklepów. Producent powiadomił wszystkich odbiorców o niezgodności. Poza tym rozpoczął proces wycofywania boczku z rynku. To jednak nie wszystko.

Producent wędliny przed którą ostrzega GIS podjął dobrowolną decyzję o wstrzymaniu dystrybucji kolejnych partii produktu do czasu potwierdzenia bezpieczeństwa. Oprócz tego przedsiębiorstwo prowadzi działania naprawcze.

Wszystkie działania podejmowane przez producenta boczku są nadzorowane przez GIS. Z kolei Inspekcja Weterynaryjna pobrała do badania kolejne partie produktu, aby zbadać, czy spełnianiają kryteria bezpieczeństwa żywności.

GIS zaleca, aby konsumenci nie spożywali produktu wskazanego w ostrzeżeniu. Jeśli jednak ktoś zjadł groźny boczek i zaobserwował u siebie objawy choroby, musi skontaktować się z lekarzem.

Nie warto lekceważyć niebezpieczeństwa. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może doprowadzić do zachorowania na listeriozę. Choroba ta najczęściej objawia się biegunkami, wymiotami, gorączką i dreszczami. W ostateczności może wywoływać zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych czy zapalenie wsierdzia i atakować wiele narządów. Osobom z obniżoną odpornością groźą nawet zaburzenia psychiczne. Listerioza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. W niektórych wypadkach może spowodować m.in. poronienia.

źródło: GIS

Zobacz również: