oszustwo SMS

Niestety, ale kolejny raz dali o sobie znać cyberprzestępcy. Na telefony wielu Polaków trafiły i wciąż trafiają wiadomości sms, które mają posłużyć wykradzeniu pieniędzy z naszych kont bankowych. Sprawa jest bardzo poważna. Zapoznaj się ze szczegółami w naszym tekście i zobacz, jak nie dać się oszukać.

Bądź ostrożny. Te SMS-y to prawdziwa plaga

Jak informuje portal dobreprogramy.pl, tylko dzisiaj oszuści wykorzystują numery telefonów +48514292511 oraz +48502468059, żeby rozsyłać Polakom fałszywe wiadomości SMS. Ich plaga jest coraz większa, a wiadomości każdego tygodnia rozsyłane są z nowych numerów telefonów. Dlatego trzeba być ostrożnym i nie dać się złapać.

„Ktoś nadal wykorzystuje wizerunek PGE, by wzbudzić zaufanie i nakłonić ofiarę do kliknięcia fałszywego linku. Pod pretekstem nieuregulowanego rachunku za energię elektryczną i groźbą odłączenia prądu, atakujący przesyłają łącze do spreparowanego serwisu szybkich płatności, gdzie wyłudzają dane logowania do bankowości.” – alarmuje rzeczone przez nas źródło.

W praktyce niestety, ale takich wiadomości nie da się uniknąć. Owszem, da się zablokować konkretny numer telefonu, ale oszuści, szybko i regularnie je zmieniają tak, żeby zbić z tropu odbiorców wiadomości. Działając w pośpiechu, a przede wszystkim w nerwach i strachu przed odcięciem prądu, łatwo wpaść w pułapkę, a wówczas, do stracenia pieniędzy już jeden krok.

Poniżej zamieszczamy treść przykładowej wiadomości. Może ona się nieco różnić od tej, którą otrzymałeś bądź otrzymasz. Za każdym razem będzie to jednak próba zastraszenia o nieuregulowanej płatności, zawierająca link, służący do wyłudzenia danych bankowych i pieniędzy.

fałszywy sms

Rząd póki co jest bezradny w walce z oszustami. Planuje jednak wdrożyć rozwiązania, dzięki którym SMS-y z numerów oznaczonych jako oszustwo mają nie docierać na telefony odbiorców. „Jesteśmy zdeterminowani, żeby ukrócić swobodną dystrybucję kampanii phishingowych. Chcemy wdrożyć, w ramach ustawy, wypracowane wspólnie rozwiązania, które mają chronić obywateli i do końca pierwszego kwartału wyjdziemy z całym pakietem rozwiązań. Planujemy jak najszybciej wejść z naszymi założeniami na ścieżkę legislacyjną.” – przyznał Janusz Cieszyński z KPRM, cytowany przez portal dobreprogramy.pl.

źródło: dobreprogramy.pl

Zobacz również: