Władimir Putin, Rosja
fot. kremlin.ru

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ujawniło powody, dla których Władimir Putin wybrał właśnie generała Aleksandra Dwornikowa na dowódcę wojny w Ukrainie. Podjęta przez rosyjskiego przywódcę decyzja wiele mówi o najbliższych planach Rosji.

Putin zrewidował dotychczasowe działania na Ukrainie

Kilka dni temu pojawiła się informacja, iż głównodowodzącym wojsk rosyjskich w trakcie wojny na Ukrainie będzie odtąd generał Aleksander Dwornikow. Wojskowy stał do tej pory na czele Południowego Okręgu Wojskowego Rosji, w skład którego wchodzi okupowany przez Rosjan ukraiński Krym.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony ujawniło powód, dla którego Władimir Putin wyznaczył właśnie generała Dwornikowa na nowego dowódcę. Zdaniem Brytyjczyków, doświadczony wojskowy ma scentralizować dowodzenie działaniami militarnymi na Ukrainie. Rosyjskie władze doszły do wniosku, iż dotychczas brakowało koordynacji. Poza tym, za niepowodzenie Rosji na froncie odpowiadać ma także słabe planowanie i zacięty opór Ukraińców.

„Wyznaczenie przez Rosję generała armii Aleksandra Dwornikowa na dowódcę wojny na Ukrainie stanowi próbę scentralizowania dowodzenia i kontroli. Niezdolność do połączenia ze sobą i koordynacji działań wojskowych utrudniała dotychczasową inwazję Rosji” – przeczytamy na oficjalnym profilu brytyjskiego resortu.

Przedstawiciele ministerstwa podkreślili, iż istotne jest również doświadczenie, które posiada wybrany przez Putina generał. „Podobnie jak wielu wyższych rangą rosyjskich generałów, Dwornikow ma wcześniejsze doświadczenie w dowodzeniu w Syrii. Ponadto od 2016 r. dowodzi on Południowym Okręgiem Wojskowym Rosji, graniczącym z ukraińskim Donbasem. W rosyjskim przekazie informacyjnym podkreślano ostatnio postępującą ofensywę w Donbasie, w miarę jak siły rosyjskie przekierowują swoją uwagę na wschód. Wybór Dwornikowa jest kolejnym dowodem na to, że zdecydowany opór ukraiński i nieskuteczne planowanie przed wojną zmusiły Rosję do ponownej oceny swoich działań” – dodali urzędnicy.

Na koniec warto wspomnieć, kim jest Aleksander Dwornikow. 62-letni wojskowy pochodzi z Ussuryjska na dalekim wschodzie Rosji. Doświadczenie zdobył w wojskach lądowych. Rosjanin służył w nich na stanowiskach od dowódcy plutonu do dowódcy armii w większości okręgów wojskowych.

źródła: interia.pl

Zobacz również: