atak

Recep Tayyip Erdoğan zaskoczył opinię publiczną swoją najnowszą wypowiedzią. Prezydent Turcji zwrócił się do przywódców dwóch zwaśnionych krajów. Co takiego przekazała Władimirowi Putinowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu turecka głowa państwa? 

Zełenski jest na „TAK”. Teraz kolej na Putina

Od dawna wszyscy zastanawiają się, czy jest szansa na spotkanie prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina. Póki co, w kolejnych turach rozmów uczestniczą jedynie ministrowie, czy też doradcy obu prezydentów.

W dniu dzisiejszym ważne słowa odnośnie możliwości spotkania obu głów państw wygłosił Recep Tayyip Erdoğan. Przywódca Turcji podkreślił, iż prezydenci Ukrainy i Rosji mogliby się spotkać w Stambule. Turecki polityk wyraził przy tym nadzieję, że zwaśnione narody dojdą do porozumienia. „Spotkanie przywódców Rosji i Ukrainy Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego może się odbyć w Stambule” – oświadczył Erdogan.

W tym miejscu warto dodać, iż tego typu opcję brał pod uwagę rzecznik prezydenta Rosji. Jednak Dmitrij Pieskow zaznaczył, że takie spotkanie powinno być dobrze przygotowane, tak by można było osągnąć wymierne rezultaty.

1 kwietnia po południu Dmitrij Pieskow podał istotną wiadomość w kontekście ewentualnego spotkania obu głów państw. „Putin przeprowadzi dziś kilka międzynarodowych rozmów telefonicznych. Jedną z nich zapowiedzieli wcześniej nasi koledzy w Ankarze i będzie to rozmowa z Erdoganem. Potwierdzamy to” – wyznał rzecznik Kremla.

Warto dodać, iż słowa przywódcy Turcji nie są tylko pobożnymi życzeniami. Erdogan już przeprowadził rozmowę z prezydentem Ukrainy. Niebawem będzie telefonował także do Władimira Władimirowicza. „Wczoraj rozmawiałem z panem Zełenskim, dziś około godziny 16:00 będziemy rozmawiać z panem Putinem. W wyniku wstępnych konsultacji możemy teraz spotkać się z liderami na najwyższym szczeblu, aby podjąć kroki na poziomie przywódców, zwłaszcza w odniesieniu do Krymu i Donbasu. Pan Zełenski ma pozytywną opinię i mam nadzieję, że Putin też będzie miał pozytywną. Jeśli uda nam się zorganizować szczyt w Stambule, aby zdecydowali się na przekształć negatywny trend w pozytywny, będziemy bardzo szczęśliwi” – tłumaczył turecki polityk.

źródło: se.pl

Zobacz również: