Lech Wałęsa
Lech Wałęsa, fot. Onet News (Youtube)

Lech Wałęsa udzielił mocnego wywiadu dziennikarzowi jednego ze znanych portali internetowych. W jego trakcie padły ostre słowa w stosunku do Władimira Putina. Oto co powiedział były prezydent Polski.

Mocna ocena Lecha Wałęsy. Legenda „Solidarności” wie, jak trzeba postępować z Putinem

Była głowa państwa właśnie udzieliła wywiadu. Tradycyjnie gdańszczanin wygłosił mocne tezy. Tym razem, Lech Wałęsa odniósł się do sytuacji na Ukrainie. Poza tym, noblista udzielił rad, jak należy postępować z Putinem. „Trzeba powiedzieć Putinowi jasno: nie zmuszaj nas do tego, byśmy musieli walczyć twoimi metodami, bo wtedy musielibyśmy cię zniszczyć. Jak ktoś nie respektuje rozwiązań pokojowych, to trzeba z nim postępować inaczej, a nie nadstawiać drugi policzek” – podkreślił polityk.

Zdaniem byłego prezydenta, Rosja nie użyje bomby atomowej. Lech Wałęsa uważa, że rosyjski przywódca nie zrobi tego, gdyż sam nie chce zginąć. „(…) bo przecież Putin nie jest samobójcą. No chyba że jest chory i chce „czwórkami iść do nieba” – tłumaczył swoją tezę.

Legenda „Solidarności” uważa, iż kraje Zachodu powinny być przede wszystkim solidarne. Jednocześnie Wałęsa zauważył, iż trzeba zmienić podejście do Rosji. „Dlatego że Ukraina i cały świat zachodni się bronią, a Rosja atakuje i taka sytuacja jest nie do zwyciężenia. Dlatego ja od samego początku mówiłem: „kiedy oni niszczą Kijów, to ja niszczę Moskwę” – wyjaśnił były przywódca Polski.

Lech Wałęsa podkreślił, iż popiera koncepcję „oko za oko, ząb za ząb”. „Ja jestem zwolennikiem koncepcji: „oko za oko, ząb za ząb. Dziś Putin nam wszystkim wybija zęby, a my tylko nadstawiamy kolejny policzek” – zaznaczył laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Były prezydent powiedział wprost jak należy rozmawiać z przywódcą Federacji Rosyjskiej. „Chłopie, ty nas straszysz swoimi czołgami i atomem, a czy ty nie wiesz, że my mamy lepsze zabawki od twoich? Przecież ty z nami nie masz żadnych szans. Zaraz ci pokażemy nasze rakiety i się przekonasz. Ale my nie chcemy wejść na wojenną drogę, tylko chcemy to załatwić pokojowo” – przekonywał Wałęsa.

„Trzeba powiedzieć Putinowi jasno: nie zmuszaj nas do tego, byśmy musieli walczyć twoimi metodami, bo wtedy musielibyśmy cię zniszczyć. Gdyby mu udowodniono, że po prostu militarnie nie ma szans i że świat zachodni ma nawet lepszy atom, niż on” – dodał noblista.

źródło: onet.pl

Zobacz również: