Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy nie opuszcza swojego narodu i ciągle apeluje do Zachodu o wsparcie. W mediach społecznościowych właśnie ukazało się najnowsze przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. To niezwykle poruszające wystąpienie. Łzy same cisną się do oczu.

Wołodymyr Zełenski mówi o największym od II wojny światowej przestępstwie

Tradycyjnie ukraiński przywódca zaapelował do Zachodu o pomoc w zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Kolejny raz podkreślił jak ważne są stanowcze sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę. „Bardzo proszę przestać sponsorować tę machinę wojenną, Rosję. Zamknijcie porty dla nich, zrezygnujcie z surowców rosyjskich. Możecie zrobić wszystko, by Kijów był nowym Berlinem. By na naszych placach i ulicach było tak samo bezpiecznie. Żeby dzieci się bawiły, ale nie w ukryciu” – oświadczył Zełenski.

Ukraińska głowa państwa zaapelowała do krajów Unii Europejskiej, a szczególnie do Niemiec. „Niemcy jesteście silni, Europa jest silna. Ma pociski, czołgi. Bez handlu z wami Rosja nie miałaby środków na tę wojnę. I tak samo my chcemy mieć wsparcie” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

W poruszających słowach prezydent zaznaczył, ze jego rodacy chcą po prostu żyć w pokoju. „Chęć życia, życia w pokoju, życia w wolności. Rosja walczy przeciwko nam. Chcemy być razem z Europą, to jest nasze pragnienie i walczymy o to” – wyznał. „Walczymy przeciwko okupantowi, który zabija zwykłych cywili, pali mieszkania. 115 dzieci już zginęło. To od czasów II wojny światowej największe przestępstwo, które obserwujemy” – dodał Zełenski.

Prezydent podkreślił, iż Ukraińcy odczuwają osamotnienie i strach. „Nasi ludzie czują się opuszczeni, wystraszeni i idą do schronów, żeby się ratować i przeżyć mimo bomb rosyjskich” – nie krył Wołodymyr Zełenski.

Dodatkowej dramaturgii wystąpieniu przywódcy Ukrainy dodał fakt, iż jeszcze przed swoim wystąpieniem włączył na telefonie przez 20 sekund dźwięk syreny alarmowej przed bombardowaniem. „Dźwięk ten stał się symbolem naszych miast” – stwierdził polityk.

źródło: media

Zobacz również: