atak

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy nie przebierał w słowach. Padły ostre zarzuty wobec niemieckich władz. Dmytro Kułeba wprost oskarżył Niemcy o pomoc Rosji. 

Według szefa ukraińskiej dyplomacji Niemcy popełnili błąd i powinni go naprawić

Dmytro Kułeba, szef resortu spraw zagranicznych w mocnych słowach zwrócił się do niemieckiego rządu. „Z przykrością muszę to powiedzieć: w rzeczywistości pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji” – stwierdził dyplomata.

Według Kułeby, Ukraina płaci teraz wysoką cenę za błędy popełnione w przeszłości przez Niemcy. „Nasze dzieci są zabijane, nasze miasta są równane z ziemią. Powinniście przyznać, że popełniliście błąd i go naprawić” – podkreślił ukraiński polityk.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy powiedział wprost, co w tej chwili powinni zrobić Niemcy. „Mamy nadzieję, że również wniesiecie odpowiednio dużo, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną” – zaapelował Kułeba.

Przedstawiciel ukraińskich władz wysunął wobec Niemiec trzy oczekiwania. Po pierwsze, dyplomata zażądał wsparcia w postaci sprzętu bojowego. „To czas, abyśmy otrzymali wszystko, czego potrzebujemy, by się bronić” – nie krył.

Po drugie, współpracownik prezydenta Zełenskiego chce, aby Niemcy przestały też blokować sankcje nakładane przez Zachód na Rosję. Minister dodał, iż od części przedstawicieli Unii Europejskiej usłyszał, iż to właśnie niemiecka władza spowalnia wprowadzanie ograniczeń na Rosję. „Pewien rosyjski bank nie został jeszcze odłączony od systemu SWIFT, otrzymuje odpowiedź, że to za sprawą Niemiec” – opowiada Kułeba. Trzecim oczekiwaniem jest uzyskanie niemieckiego poparcia dla jak najszybszego wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Minister Dmytro Kułeba nie ma wątpliwości, że jego kraj cierpi za lata dialogu Niemiec z Rosją. „Powstrzymajcie Putina, bo Ukraina nie jest dla niego ostatnim celem. Uwierzcie mi” – zaapelował dyplomata.

Na koniec warto zauważyć, iż szef resortu spraw zagranicznych wypowiedział powyższe ostre słowa w trakcie programu nadawanego w jednej z niemieckich telewizji. Ukraiński polityk uczestniczył w audycji jako jeden z gości.

źródło: se.pl

Zobacz również: