Rosja
zdjęcie ilustracyjne, Youtube

Ostatnie godziny upłynęły pod znakiem ostrzeliwań celów cywilnych przez Rosjan. Rosyjskie rakiety uderzyły w budynki m.in. sanatorium dziecięcego i klasztoru. Mało tego, zaatakowano również pociąg ewakuacyjny. 

Rosjanie znowu wzięli na celownik cywilów

Niestety z Ukrainy napłynęły kolejne tragiczne wiadomości. Rosjanie znowu ostrzelali obiekty cywilne. Chociaż administracja Władimira Putina uparcie twierdzi, że rosyjscy żołnierze atakują tylko infrastrukturę, zdjęcia z terenu objętego wojną pokazują zupełnie coś innego.

Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, iż Rosjanie zaatakowali sanatorium dziecięce Perła Donbasu oraz klasztor w Swiatohirsku. W budynkach klasztornych przebywało około tysiąc osób. Na skutek zbombardowania klasztoru ponad 30 osób zostało rannych. Jeden z poszkodowanych trafił do szpitala.

Pawło Kyryłenko przekazał, że ostrzał artyleryjski i lotniczy północnej części obwodu donieckiego trwał całą noc. W trakcie ataku częściowo zniszczony został pociąg ewakuacyjny. „Około północy w wyniku nalotu został uszkodzony pociąg Kramatorsk-Lwów. W wyniku tego cynicznego przestępstwa jedna osoba zginęła i jedna została ranna” – podał szef władz obwodu donieckiego.

Z kolei przedstawiciele kolei państwowych podały, iż na skutek ostrzału prowadzonego przez Rosjan, zginęły dwie konduktorki. Wspomniany skład został trafiony odłamkami rosyjskich pocisków w pobliżu stacji Brusin. „(Pociąg) wykonywał kurs ewakuacyjny do miasta Łyman, aby zabrać mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, którzy pozostali w strefie ostrych działań bojowych” – poinformowały koleje.

Jendocześnie przedstawiciele kolei podkreślili, iż robią co w ich mocy, aby ewakuować personel uszkodzonego pociągu oraz wszystkich pasażerów, w tym blisko 100 dzieci, które czkały na ratunek na dworcu w Łymanie.

Bomby spadły na Iwano-Frankowsk i Czernihów

Kolejnym obiektem, który stał się celem Rosjan okazało się lotnisko w Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy. O zbombardowaniu tego punktu poinformował mer miasta Rusłan Marcinkiw. „Zgodnie z poprzednimi informacjami wybuchy dzisiaj rano były spowodowane atakiem na lotnisko. Są ustalane szczegóły” – przekazał mer, prosząc mieszkańców miasta, aby trzymali się z daleka od lotniska.

W ostatnich godzinach zaatakowano również Czernihów. „W Czernihowie ofiary śmiertelne ataków rakietowych i pożarów. Jedna osoba zginęła, dwie uratowano po nocnym rosyjskim ostrzale rakietowym bloku wielopiętrowego w Czernihowie na północy Ukrainy” – podał szef władz obwodowych.

Niestety to nie był jedyny punkt, który zbombardowali Rosjanie. „W wyniku ataku lotniczego bomba trafiła w blok wielopiętrowy na prospekcie Mira. Według wstępnych ustaleń zginęła jedna osoba, dwie uratowano”, „W ciągu doby wybuchło 10 pożarów, pięć z nich w wyniku ostrzałów. W pożarach zginęły trzy osoby” – dodał Wiaczesław Czaus.

źródło: onet.pl

Zobacz również: