wybuch gazu

Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby Rosja miała wycofać się z planu podbicia Ukrainy, pod przykrywką wyzowalenia ługańskiej i donieckiej republiki. Z medialnych przekazów wynika, że na terytorium Ukrainy rozgrywa się regularna bitwa. Są ofiary zarówno wśród rosyjskich i ukraińskich wojsk, ale też wśród ludności cywilnej. Ostatnie przekazy są wyjątkowo niepokojące. Rosyjskie wojsko ma zbliżać się do Kijowa, a lotnictwo już otaczać stolicę Ukrainy.

Rosja jest coraz bliżej Kijowa. Lotnictwo już tam jest

Z informacji pojawiających się w mediach społecznościowych wynika, że nad Kijowem przelatują już rosyjskie samoloty. Nie wiadomo jednak na ile są to potwierdzone wieści, bowiem nie widać oznaczeń maszyn. Być może przestrzeń patrolują ukraińskie myśliwce. Niemniej jednak faktem wydaje się być, że Rosja jest coraz bliżej Kijowa. Potwierdzają to liczne nagrania i zdjęcia wideo z walk, które publikujemy w naszym tekście.

Rosyjskie wojska mają już kontrolować między innymi międzynarodowe lotnisko w Hostomlu, które położone jest blisko, bowiem tylko 23 kilometry od stolicy Ukrainy.

Mają trwać tam zaciekłe walki. Zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska ponosi straty w ludziach, ale i sprzęcie wojskowym. Na poniższym nagraniu widać zestrzelony rosyjski helikopter. Informacje potwierdziły nie tylko media, ale też ukraińska straż graniczna, która pomaga wojsku powstrzymać zaciekłe ataki Rosjan.

Pod Kijowem zestrzelono za to ukraińską maszynę.

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1496818562492735492

W centrum Kijowa ma pojawiać się ciężki ukraiński sprzęt. To ewidentny znak, że Ukraina szykuje się do obrony stolicy swojego kraju, a atak spodziewany jest nawet w ciągu najbliższych godzin.

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1496817427652521985

Na Ukrainie trwa wielka mobilizacja. Ściągnięto rezerwistów, a Wołodymyr Zełenski mówi wprost, że broń otrzyma każdy obywatel Ukrainy, który chce bronić kraju przed atakiem Rosji.

https://twitter.com/WBC241/status/1496785760065839105

Tak w tej chwili wygląda mapa sytuacyjna wojny na Ukrainie. Kraj jest atakowany przez Rosjan z wielu stron. Wielofrontowy atak jest skordynowany także z terytorium przyjaznej Rosji Białorusi.

Rosjanie atakują też od strony Krymu. Dotarli już do Dniepru. Jak przekazują rosyjskie media (choć nie wiadomo na ile są to prawdziwe wieści), rosyjska armia nie napotyka do tej pory większego oporu. Przeczą temu poniekąd publikowane wcześniej materiały wideo.

Co z NATO i Chinami?

Tymczasem Jens Stoltenberg poinformował, że NATO nie wyśle wojsk na Ukrainę. Zamierza za to wzmocnić wschodnią flankę NATO i otwarcie skrytykował to, co robi Władimir Putin. Wygląda na to, że Ukraińcy już ostatecznie będą musieli bronić się sami. Nie będą mogli liczyć na żadne wsparcie militarne z zewnątrz, poza dostawami sprzętu defensywnego.

Z kolei Chiny poinformowały, że Rosja ma prawo walczyć o własne interesy. Nie potępiły agresji Putina na Ukrainę, stając się jego cichym sojusznikiem.

źródło: media, Twitter

Zobacz również: