choroba
zdjęcie ilustracyjne

Świat jeszcze nie uporał się z pandemią koronawirusa, tymczasem świat obiegła niepokojąca informacja na temat nieznanej śmiertelnej choroby, która pozbawiła życia już blisko 100 osób. 

Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona pojawieniem się nieznanej choroby

Od blisko 2 lat walczymy z COVID-19 wywoływanym przez wirusa SARS-CoV-2. Niestety, ciągle zbyt wiele osób na świecie ulega zakażeniu, a nawet umiera. Teraz okazuje się, że w Afryce pojawił się kolejny śmiertelny „wróg”.

Prawdopodobnie z tego powodu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła dokładnie zbadać niepokojącą sytuację na Czarnym Lądzie. Media przekazały, iż nieznana choroba dotknęła rejon miejscowości Fangak w Sudanie Południowym.

Chociaż tajemnicze schorzenie ma zasięg lokalny, nie można go bagatelizować. W końcu jak pokazała historia z COVID-19, niewiele potrzeba, aby problem o charakterze regionalnym urósł do rangi światowej.

O tym, iż sytuacja w Sudanie Południowym jest bardzo poważna, świadczą słowa Sheili Bayi z WHO. Podczas rozmowy z brytyjskimi dziennikarzami kobieta przyznała, iż jej organizacja wysłała do Afryki zespół szybkiego reagowania. „Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który zbada sprawę i oceni związane z nią ryzyko. Będzie mógł też zebrać próbki od chorych – na razie wiemy o śmierci 89 osób” – wyjaśniła Baya.

Dodajmy, iż sudańskie Ministerstwo Zdrowia już w zeszłym tygodniu poinformowało o nieznanej chorobie. „Próbki zebrane od chorych nie wykazały, by byli zakażeni cholerą” – przekazały wówczas władze.

Na koniec zauważmy, iż tajemnicze schorzenie to kolejny problem z jakim musi zmagać się Sudan Południowy. Od jakiegoś czasu, mieszkańcy tego kraju walczą z potężnymi powodziami, których w tym rejonie Afryki nie widziano od 60 lat. O skali problemu świadczą dane ONZ. Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych, kataklizm wpłynął na życie co najmniej miliona osób. Dodajmy, iż aż 35 tysięcy Sudańczyków zostało ewakuowanych. Bez wątpienia trudna sytuacja meteorologiczna utrudnia walkę z nieznaną chorobą. Z powodu powodzi dostęp do miejsc, w których rozprzestrzenia się śmiertelna choroba jest utrudniony.

Źródło: wMeritum.pl, RMF FM

Zobacz również: