sondaż ws. wyborów
Foto: sejm.gov.pl

Ta wiadomość prawdopodobnie zaskoczyła opinię publiczną. Kolejne zmiany nastąpiły na polskiej scenie politycznej. Tym razem, doszło do rozłamu na opozycji. 

Lewica w Polsce podzieliła się. Rozłam opozycji stał się faktem

Telewizja Polska poinformowała, iż nastąpił rozłam na lewej stronie politycznej w naszym kraju. Kilku parlamentarzystów opuściło szeregi Nowej Lewicy. Część z tych posłów zdecydowało się powołać nowe koło parlamentarne pod nazwą Polskiej Partii Socjalistycznej.

Co ciekawe, do rozłamu doprowadziło odejście pięciorga doświadczonych parlamentarzystów. Mowa o wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i senatorze Wojciechu Koniecznym, a także posłach: Joannie Senyszyn, Robercie Kwiatkowskim i Andrzeju Rozenku.

Część z wymienionych polityków utworzyło Polską Partię Socjalistyczną. Dodajmy, iż na stanowisko przewodniczącego nowego koła parlamentarnego wybrano senatora Koniecznego. Warto zauważyć, iż do partii PPS wstąpili Joanna Senyszyn i Andrzej Rozenek. Z kolei, Kwiatkowski i Morawska-Stanecka pozostają póki co bezpartyjni.

Należy podkreślić, iż rozłam na Nowej Lewicy doprowadził do tego, iż ta opozycyjna partia straciła swoich jedynych przedstawicieli w Senacie. Mowa o senatorach Morawskiej-Staneckiej i Koniecznym. Ponadto, tym sposobem partia straciła też stanowisko wicemarszałka Senatu, które wynegocjowała w ramach Paktu Senackiego.

Na koniec odnieśmy się do reakcji środowiska lewicowego na zaistniałą sytuację. Rozłam skomentowała w mediach społecznościowych chociażby Anna-Maria Żukowska. „To się musiało w końcu wydarzyć i wydarzyło. Dobrze, że jeszcze przed końcem tego trudnego z wielu względów politycznie roku. W Nowy Rok wejdziemy skonsolidowani i spokojni o spójną linię polityczną klubu Lewicy” – napisała posłanka.

Źródło: Twitter, TVP Info, wMeritum.pl

Zobacz również: