talibowie afganistan
Wikimedia Commons

Niepokojące wieści nadchodzą z Afganistanu. Talibowie wprowadzają kolejne zakazy dla tamtejszych kobiet i dziewczynek. Niektóre z nich są naprawdę dziwne.

Talibowie nie chcą kobiet w serialach telewizyjnych

Przypomnijmy, iż po blisko 20 latach Talibowie na powrót przejęli władzę w Afganistanie. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki wycofaniu się wojsk amerykańskich z tamtejszych terenów. Fundamentaliści islamscy publicznie zarzekali się, iż nie będą wprowadzać surowych zakazów w stosunku do kobiet i dziewczynek. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Jeszcze we wrześniu tego roku, Talibowie zabronili dziewczynkom i młodym kobietom uczęszczać do szkół. Fundamentaliści islamscy twierdzą, iz zakaz ma obowiązywać tylko przez ograniczony czas, a jego wprowadzenie tłumaczą chęcią zapewnienia niewiastom bezpieczeństwa.

Warto wspomnieć, iż władze stolicy kraju – Kabulu, zakazały kobietom chodzić do pracy. Panie mogą pójść do pracy jedynie wówczas, jeśli ich zadań nie są w stanie wypełniać mężczyźni. Talibowie, podobnie jak w przypadku szkoły, tłumaczą wprowadzenie takiej zasady koniecznością ochrony Afganek.

To jednak nie koniec. W mediach właśnie pojawiła się informacja dotycząca kolejnych ograniczeń wobec kobiet. Trzeba przyznać, że są one co najmniej dziwne. Oto jakie nakazy zostały narzucone zarządzeniem wydanym przez afgańskie ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności.

Władze Afganistanu zakazały tamtejszym stacjom telewizyjnym nadawać seriale, w których występują kobiety, a także wyświetlać filmy niezgodne z szariatem. Wzbronione jest emitowanie zagranicznych produkcji, które promują obce wartości. Nie wolno również publikować wizerunku proroka Mahometa.

Poza tym, dziennikarki i prezenterki muszą występować na antenie w nakryciu głowy. W tym miejscu warto podkreślić, że Talibowie nie sprecyzowali o jakie nakrycie głowy im chodzi. Z tego powodu część wytycznych jest niejasna.

Takie działania rządzących wywołały szereg komentarzy. Hujjatullah Mujaddedi, członek afgańskiej organizacji reprezentującej dziennikarzy, wydał stosowne oświadczenie. Mujaddedi określił nowe wytyczne mianem niespodziewanych. Według niego, część z nich jest niepraktyczna.

Mało tego, przedstawiciel środowiska dziennikarskiego zwrócił uwagę, iż do tej pory telewizja w Afganistanie emitowała przede wszystkim zagraniczne seriale z kobietami w rolach głównych. Z tego powodu, zakazy fundamentalistów mogą doprowadzić do zamknięcia niektórych stacji.

Źródło: Interia.pl

Zobacz również: