lek na COVID-19

Prawie każdy z nas ma ten specyfik w swojej domowej apteczce. Naukowcy przeprowadzili badania nad jego skutecznością w walce z koronawirusem. Czyżby znany medykament chronił przed COVID-19? Poznajcie ustalenia ekspertów.

Naukowcy znaleźli receptę na ochronę przed COVID-19?

Od kiedy wybuchła pandemia koronawirusa naukowcy próbują odkryć, czy istnieją jakieś medykamnety mogące zapobiec zakażeniu lub też złagodzić jego objawy. Niedawno przepowadzono badania nad wpływem dwóch znanych witamin na przebieg COVID-19.

Pierwsza z nich to popularna witamina C, nazywana również kwasem askrobinowym. W niektórych publikacjach możemy przeczytać, iż po podaniu dożylnim ten specyfik może złagodzić przebieg choroby, a także zwiększyć odporność organizmu na zakażenie się koronawirusem.

Doniesienia te sprawdzili naukowcy z Clinical Epidemiology Unit All India Institute of Medical Sciences w New Delhi. Wyniki badań wskazały, iż kwas askrobinowy nie złagodził przebiegu choroby. „Nasza metaanaliza wykazała, że podawanie witaminy C nie miało żadnego wpływu na wyniki zdrowotne u pacjentów zakażonych COVID w porównaniu z placebo. Analiza podgrup wykazała również, że niezależnie od dawki, drogi podania i ciężkości choroby, podanie witaminy C nie przyniosło dostrzegalnych korzyści u tych pacjentów” – przekazali naukowcy.

Drugą witaminą, którą zajęli się naukowcy była witamina D3. Według dr Bartosza Fiałka, D3 jest jedyną witaminą, która skutecznie wpływa na przebieg COVID-19. Jednak trzeba koniecznie podkreslić, iż należy ją przyjmować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i pod okiem lekarza. „Badania dowodzą, iż osoby, które zachorowały na COVID-19 i notowały wyjściowo niskie stężenie witaminy D3, częściej doznawały ciężkiego przebiegu choroby, niż pacjenci, którzy mieli właściwy poziom tej witaminy” – tłumaczył Fiałek. „Pamiętajmy, że gdy zachorujemy na COVID-19 i nagle zaczniemy zwiększać stężenie witaminy D3, nic nam to nie da. Chodzi o wejście w chorobę z odpowiednim stężeniem. To przed chorobą powinniśmy dbać o to, aby jej poziom był odpowiedni” – dodał lekarz.

Źródło: Wp.pl

Zobacz również: