sondaż ws. wyborów
Foto: sejm.gov.pl

Choć wybory parlamentarne odbędą się w 2023 roku (chyba, że Sejm skróci kadencję), to sondażownie już prześcigają się w badaniu poparcia dla poszczególnych partii. Właśnie światło dzienne ujrzał nowy sondaż wyborczy. W nim aż dwa zaskoczenia. Pierwsze, to poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, a drugie… poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.

Spore zaskoczenie. Nowy sondaż wyborczy zwiastuje ogromną przewagę PiS, ale i wzrost poparcia dla KO

Pracownia Estymator przeprowadziła badanie na zlecenie portalu dorzeczy.pl. Wyniki sondażu mogą zaskakiwać, o czym pisze między innymi portal Interia.pl, który poddał je szczegółowej analizie.

Okazuje się bowiem, że niezmiennie liderem poparcia jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia dowodzona przez Jarosława Kaczyńskiego, jak wskazuje nowy sondaż wyborczy, może liczyć na aż 40,2% głosów. To przekłada się na dokładnie 230 mandatów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, czyli połowę obsady parlamentu. Poparcie dla PiS wzrosło o 1,8% w stosunku do majowego badania tej samej pracowni.

Delikatne powody do optymizmu mogą mieć także działacze Koalicji Obywatelskiej. Choć na nią głosowanie zadeklarowało jedynie 24,1% pytanych i strata do PiS jest wręcz ogromna, to zadowalające dla przedstawicieli KO jest to, że zyskali aż 9,5% w stosunku do majowego badania pracowni Estymator.

Na najniższym stopniu uplasował się ruch Szymona Hołowni Polska 2050. Na tę opcję polityczną głosowanie zadeklarowało 10,9% pytanych w sondażu. Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej weszłyby jeszcze dwa ugrupowania polityczne. Z czwartym wynikiem znalazłaby się w parlamencie Lewica (9%), a z piątym Konfederacja (8,8%).

Poza Sejmem swojej przyszłości musiałoby szukać Polskie Stronnictwo Ludowe. Nowy sondaż wyborczy, przeprowadzony przez Estymatora daje mu tylko 3,9% poparcia. Na kolejnych miejscach znalazł się Kukiz 15 (1,5%), Porozumienie Jarosława Gowina (1,1%) oraz Agrounia (0,4%).

Estymator przyjrzał się też szacowanej frekwencji wyborczej, która wyniosłaby 59%. Badanie przeprowadzono metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych osób w dniach 10-11 września 2021 roku.

źródło: Interia.pl, dorzeczy.pl

Zobacz również: