foto: Reuters

FDA, czyli Amerykańska Agencja Żywności i Leków jeszcze w tym tygodniu ma wydać zgodę na użycie szczepionki firmy Pfizer dla kolejnej grupy wiekowej. Mowa tu o nastolatkach. Jak podaje The New York Times osoby powyżej 12. roku życia będą mogły się szczepić preparatem Pfizera.

Tę informację potwierdza również agencja Associated Press. Ogłoszenie decyzji zaś ma nastąpić około miesiąc po tym, jak Pfizer poinformował o pozytywnych wynikach badań wśród dzieci w wieku 12-15 lat. To z kolei umożliwi zaszczepienie nastolatków jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

[irp]

Według FDA Pfizer zda egzamin nastolatków?

W tej kwestii przeprowadzono już odpowiednie badania. Na grupie obejmującej 2250 dzieci nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia wśród zaszczepionych. Stwierdzono zaś 18 infekcji w grupie placebo. Ewentualne efekty uboczne u badanej grupy są te same jak u dorosłych – gorączka, bóle mięśni czy głowy. Były one jednak silniejsze niż u grupy dorosłych.

AP podaje, że według źródeł agencji szczepienie młodzieży tym preparatem miałoby nastąpić jesienią. Latem z kolei ma pojawić się decyzja co do szczepionki Moderny dla grupy pow. 12 lat.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków nie jest jednak jedyną, która rozważa szczepienie młodzieży w wieku 12-15 lat preparatem firmy Pfizer. W minioną niedzielę media podały informację, że pod tym kątem prowadzone są również analizy Europejskiej Agencji Leków.

źródło: RMF24

[irp]

Zobacz również: