W wyniku utonięcia zginęło 39 osób. źródło: BBC/PA MEDIA

Dżibuti: Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) poinformowała o zatonięciu 39 osób, w tym 16 to dzieci. Na pokładzie znajdowało się około 60 osób uciekających przed konfliktem panującym na terenie Jemenu.

Dżibuti to państwo położone we wschodniej Afryce, sąsiadujące z Somalią, Etiopią i Erytreą. Od Jemenu państwo to dzieli Morze Czarne.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 12 kwietnia. Łódź, którą podróżowało – jak podaje IMO – około 60 emigrantów wywróciła się u wybrzeży Dżibuti. Nie wiadomo jednak co było dokładną przyczyną zatonięcia łodzi.

Według informacji podanych przez organizację cała grupa podróżowała łodzią uciekając przed od lat trwającym w Jemenie konflikcie. IMO wyraziło zaniepokojenie, że tysiące młodych migrantów odbywa tę niebezpieczną podróż w poszukiwaniu lepszego życia. Jeszcze na początku marca tego roku informowano o śmierci kolejnych 20 osób. Wówczas miało dojść do wyrzucenia za burtę 80 emigrantów przez przemytników.

[irp]

Wieloletnia wojna w Jemenie zbiera żniwa

Jemen pogrążony jest w wojnie domowej już od sześciu lat. Wyniszczający skutek społeczeństwa afrykańskiego nie polega jedynie na licznych zgonach podczas emigracji społeczeństwa Jemeńskiego do innych krajów. Wojna to bezprecedensowa katastrofa humanitarna także tam na lądzie.

Jak podaje portal defence24.pl w walkach o stolicę regionu Marib – oddalonym o 135 km na wschód od kontrolowanej przez Huti stolicy Jemenu, Sany – zginąć miało 32 żołnierzy z lojalnych wobec władz formacji wojskowych oraz 58 rebeliantów. Ponadto są to informacje tylko z 3 marca 2021 roku.

źródło: poinformowani.pl/BBC, defence24.pl

[irp]

Zobacz również: