Szwedzki rząd chce zakazać używania dawnych symboli Wikingów a także runicznego alfabetu, a także pewnych symboli staronordyjskich  skandynawskie.

Oficjalnym powodem  zakazu ma być to, że niektóre  runy były  stosowane przez nazistów w czasie drugiej wojny światowej. I jako takie podżegają do nienawiści.

Jednak runy istnieją  ponad 1200 lat i nie mają absolutnie nic wspólnego z nazistami. Dla wielu Szwedów, runy są ważną częścią ich religii Asatru, a dla niektórych po prostu mają wielkie znaczenie historyczne.

W definicji rasizmu w Szwecji jest zawarte, że jest to m.in. każdy rodzaj ucisku przeciw religii. Co oznacza, że ​​rasizmem jest także zakaz stosowania  runów. Niemniej jednak, rząd próbuje zakazać tego dziedzictwa religijnego i kulturalnego.

Można tez zakazać używania chrześcijańskiego krzyża, ponieważ był używany przez Ku Klux Klan lub w krucjatach, lub zakazać arabskie litery, które są używane przez żołnierzy państwa islamskiego, ISIS lub Al-Kaidy.

Petycja została uruchomiona, a w piątek 24 maja, przejaw protestu przeciwko propozycji odbędzie się poza parlamentem w Sztokholmie.

Zainteresowanie staronordyjskimi tradycji silnie wzrosła w ostatnim czasie, zarówno w Szwecji jak i za granicą ze względu na emitowane  seriale o Wikingach czy „Grę o tron”.

ede

Zobacz również: