Czwórka Somalijczyków zgwałciła 13-letnią dziewczynkę w Västerås. Teraz trzech z nich zostało skazanych na kilka miesięcy pobytu w ośrodku wychowawczym  dla młodzieży. Żadnego z nich nie można deportować ponieważ mają również szwedzkie paszporty. Gwałt zbiorowy został sfilmowany i rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych. Dziewczyna po gwałcie próbowała popełnić samobójstwo.

14 czerwca 2017 roku, dzień po zamknięciu szkoły, 13-letnia dziewczynka została zgwałcona w toalecie w mieszkaniu w Västerås.

Sprawcami byli trzej Somalijczycy, którzy rzekomo urodzili się w 2000 roku. Czwarty Somalijczyk, który brał udział w gwałtach grupowych, uniknął kary, ponieważ był wówczas zarejestrowany jako nieletni.

Podczas przesłuchania przez policję dziewczyna powiedziała, że Somalijczycy zaoferowali jej alkohol i a potem jeden ze sprawców zabrał ją do toalety i zgwałcił. Po nim inny Somalijczyk zaprowadził ją do toalety, żeby ją zgwałcić z wraz  z trzecim mężczyzną. Kiedy znaleźli się w toalecie, wszedł nieletni Somalijczyk i także odbył stosunek z dziewczyną, co spowodowała pęknięcie pochwy dziewczynki i krwotok.

Kiedy 13-latka uciekła na balkon, płacząc, jeden z Somalijczyków podążył za nią i ponownie zgwałcił ją na balkonie – podczas gdy inni patrzyli.

Po gwałcie zbiorowym dziewczynka przecięła sobie nadgarstki.

Co najmniej dwóch Somalijczyków sfilmowało gwałt zbiorowy, a film o gwałcie został rozprowadzony w mediach społecznościowych. Sekwencje filmowe były jednym z najsilniejszych dowodów prokuratora i zostały pokazane podczas procesu – podała Sveriges Television (szwedzka telewizja państwowa) .

W szkole i poza nią dziewczyna była obmawiana i atakowana. Wieczorami w dom rodzinny dziewczynki są rzucane kamienie.

Około trzy tygodnie po incydencie dziewczynka była również dotknięta chorobą Pfeiffera, wirusem opryszczki, która, jak twierdzi lekarz, jest prawdopodobnie spowodowana kontaktami seksualnymi. Miała też gorączkę 40 stopni.

Dokumenty publiczne pokazują, że wszyscy trzej skazani mają obywatelstwo zarówno w Szwecji, jak i w Somalii – i dlatego nie mogą być deportowani do Afryki, z obowiązującym prawem.

18 kwietnia Sąd Rejonowy w Västmanland ogłosił wyrok w sprawie o gwałt. Trzej prześladowani Somalijczycy zostali skazani na kary po osiem miesięcy pobytu w ośrodku opieki nad młodzieżą. Muszą też  zapłacić dziewczynie odszkodowanie w wysokości186 000 koron (17 850 euro) .

Dwóch Somalijczyków zostało również skazanych za pornografię dziecięcą.

ŹRÓDŁO

Zobacz również: