– Dziś państwa narodowe muszą, czy raczej powinny, być gotowe do przekazania swojej suwerenności, oczywiście zgodnie z ustaloną procedurą – oświadczyła Angela Merkel. Jej zdaniem odpowiedzialność za zawieranie takich układów powinny ponosić same państwa.

Kanclerz Niemiec, która przemawiała zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera konferencji „Parlamentaryzm między globalizacją a suwerennością narodową”.

Wcześniej Merkel ostrzegała w Bundestagu przed nacjonalizmem w kontekście oenzetowskiego paktu migracyjnego.

– Przekonanie, że można wszystko sobie załatwić samemu i myśleć tylko o sobie, to nacjonalizm w czystej formie. To nie patriotyzm. Patriotyzm jest wtedy, gdy realizując niemiecki interes uwzględniamy też innych i akceptujemy sytuacje win-win – mówiła wówczas Angela Merkel.

Sprzeciw wobec paktu migracyjnego zgłaszają również politycy CDU, której szefową jest Merkel, i jej partii siostrzanej, bawarskiej CSU.

Kilka dni wcześniej do rezygnacji z narodowej suwerenności wzywał z trybuny Bundestagu goszczący wówczas w Berlinie Emmanuel Macron. Jego zdaniem każde państwo o kwestiach takich jak polityka zagraniczna, imigracja czy rozwój powinno decydować wspólnie z innymi państwami.

źródło: Die Welt