Na co Polacy najchętniej wydaliby wolne środki finansowe? Z badania „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” wynika, że 26 proc. zmieniłoby dom na bardziej dopasowany do ich potrzeb, a 25 proc. przeprowadziłoby remont.  Lato to dobry czas na prace remontowe nie tylko w kontekście estetycznym, ale i możliwych oszczędności. Warto więc zacząć od ocieplenia poddasza!

Pomieszczenia ze skosami to stały element w projektach wielu domów, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Dla właścicieli poddasze to niepowtarzalny klimat i ciekawe możliwości aranżacyjne, a także wygoda użytkowania. Decydując się na budowę poddasza, każdy inwestor staje przed szeregiem pytań dotyczących ocieplenia i doboru odpowiedniego materiału. Co warto o tym wiedzieć?

Ocieplenie poddasza to konieczność

Czy dysponujemy poddaszem użytkowym czy też nieużytkowym, musimy je ocieplić – to przez dachy i nieocieplone ściany zewnętrzne ucieka najwięcej ciepła. Kluczowy będzie tu dobór materiału izolacyjnego, który powinien być trwały, niepalny i wyciszający. Te właściwości posiada wełna skalna, jeden z najbezpieczniejszych materiałów ociepleniowych. Dzięki nim nasze poddasze będzie nie tylko przyjemną przestrzenią relaksu, ale i miejscem, w którym panuje dobry mikroklimat. Na tak ocieplonym poddaszu nie będzie ani zbyt chłodno ani zbyt gorąco, a oszczędności na ogrzewaniu z pewnością nas zaskoczą.

Kryteria doboru materiału

Na rynku materiałów ociepleniowych można obecnie znaleźć wiele różnych produktów przeznaczonych do termoizolacji, a każdy z nich posiada różne parametry. Tym najważniejszym, na który zwracają uwagę inwestorzy w poszukiwaniu najlepszego materiału, jest  współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany symbolem zwanym lambdą. Parametr ten określa wartość przewodzenia ciepła danego materiału. Zasada jest prosta – im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepsze jest jego „blokowanie”, a co za tym idzie – materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Jednak to opór ciepła decyduje o tym, jak dużo ucieka ciepła przez przegrodę. A on zależy z kolei od grubości materiału izolacyjnego i jego współczynnika przewodzenia ciepła.

Liczą się wszystkie właściwości

Czy rzeczywiście współczynnik przewodzenia ciepła to najważniejszy i jedyny wyznacznik tego, że izolacja jest dobra i będzie służyć przez wiele lat? Według ekspertów budowlanych – nie. Zwracają oni uwagę na to, że materiały izolacyjne posiadają także inne, niezwykle ważne w eksploatacji właściwości, które mają wpływ na komfort mieszkania, bezpieczeństwo, zdrowie czy efektywność energetyczną. – W przypadku doboru materiału izolacyjnego, współczynnik przewodzenia ciepła jest niezwykle ważny, jednak nie powinien być zawsze czynnikiem decydującym. mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska – Produkty termoizolacyjne mają zbliżone lambdy. Warto wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 W/mK to różnica od 3 do 4 milimetrów na grubości izolacji. Sama lambda nie jest dla inwestora indywidualnego żadną informacją o izolacyjności jego ściany czy dachu. Najpierw należy obliczyć opór cieplny wynikający z grubości materiału i jego lambdy, a następnie uwzględnić pozostałe materiały tworzące element budynku. Dopiero takie wyliczenia pozwalają odpowiedzieć dokładnie na pytanie, który materiał i w jakiej grubości będzie skuteczniejszy – dodaje.

Dobra izolacja, czyli jaka?

Eksperci zwracają także uwagę na to, że materiały izolacyjne mają także inne, niezwykle ważne w eksploatacji właściwości, które wpływają na komfort mieszkania, bezpieczeństwo, zdrowie czy efektywność energetyczną. – Wybierając materiał termoizolacyjny, warto nie tylko zestawić lambdy poszczególnych produktów, ale także przyjrzeć się pozostałym właściwościom materiałów. Nasze zadowolenie z termoizolacji to nie tylko kwestia przewodzenia ciepła. Ważne jest także to, aby materiał był niepalny, stabilny wymiarowo czy paroprzepuszczalny – mówi Tomasz Kwiatkowski.

Ocieplając poddasze jedynie pomiędzy krokwiami, możemy doprowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych – miejsc przez które tracimy najwięcej ciepła. W tym przypadku, materiałem który sprawdzi się najlepiej, będą płyty z wełny skalnej. Przy wykonywaniu ociepleń poddasza najlepiej jest położyć dwie warstwy izolacji, co zapewni jej trwałość i szczelność na wiele lat. Testy pokazują, że dołożenie drugiej, zaledwie 10 centymetrowej warstwy grubości materiału poprawia izolacyjność cieplną przegrody aż o 40%!

Zgodnie ze standardem ROCKWOOL, optymalne ocieplenie poddasza powinno być wykonane w dwóch warstwach i mieć grubość 35 cm. Pierwsza warstwa ocieplenia układana jest między krokwiami poddasza. Tutaj najlepiej sprawdzą się maty z wełny skalnej (TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS), które dzięki swojej gęstości zachowują sprężystość, co przekłada się na łatwość montażu. Samodzielnie klinują się między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Dzięki sprężystości wełny skalnej z łatwością można uzyskać szczelną i ciągłą izolację, bez mostków termicznych – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.
Ochrona przeciwpożarowa – zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny

W przypadku poddasza niezwykle istotna jest także ochrona przeciwpożarowa, chociażby ze względu na drewniane elementy konstrukcyjne. Na rynku dostępne są materiały, takie jak wełna skalna, które są w pełni niepalne i posiadają najwyższą możliwą klasę reakcji na ogień – A1. Materiał ten wykazuje także właściwości ognioochronne i jest odporny na działanie temperatur do 1000 C. Duża ognioodporność wełny skalnej, w połączeniu ze stabilnością kształtu, to dobra ochrona konstrukcji nośnych. Wełna skalna nie wytwarza też toksycznego dymu i gorących kropli. Znaczące zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego domu to gwarancja wewnętrznego spokoju, że miejsce, w którym na co dzień przebywa nasza rodzina, to pewny azyl, w którym zminimalizowane są wszelkie zagrożenia.

Ochrona przed wilgocią – nie dopuść do rozwoju grzybów i pleśni

Komfortowe poddasze potrzebuje również ochrony przed wilgocią. Wełna skalna to materiał trudnozwilżalny, paroprzepuszczalny i nie absorbujący wody, która skrapla się wewnątrz przegrody. Dzięki swobodnemu przepływowi wilgoci przez wełnę skalną, nie powstają warunki do rozwoju pleśni i zagrzybień, a także utrzymuje się odpowiedni, zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. O dodatkowe zabezpieczenie poddasza przed wilgocią powinniśmy zadbać szczególnie, gdy znajduje się tam kuchnia, łazienka lub inne pomieszczenie mające większe ciśnienie pary wodnej. W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej ochrony przed wilgocią, dobrze jest postawić na aktywną paroizolację, która nie będzie blokowała przepływu pary wodnej przez pokrycie dachu, ale go regulowała – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska. – Jednym z lepszych rozwiązań do paroizolacji jest system ROCKTECT, składający się z trzech elementów. ROCKTECT Intello Climate Plus to aktywna folia paroizolacyjna wykorzystywana jako warstwa izolacji paroszczelnej na poddaszach użytkowych, nieużytkowych oraz w ścianach o konstrukcji szkieletowej. Drugim elementem systemu jest jednostronna taśma klejąca ROCKTECT Twinline, służąca do szczelnego połączenia arkuszy folii z płytą OSB, elementami więźby dachowej i drewnianymi elementami konstrukcji. Uzupełnieniem systemu jest uniwersalny, wysoko przyczepny, szybkoschnący klej ROCKTECT Multikit.

Poddasze to jedno z najbardziej magicznych miejsc w wielu domach, ale warto zadbać o to, by było ono nie tylko piękne urządzone, ale i dawało mieszkańcom wiele korzyści. Wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych sprawi, że poddasze będzie trzymało ciepło zimą i dawało miły chłód latem, stworzy zdrowy mikroklimat w domu, a także zapewni komfort i bezpieczeństwo całej rodzinie na długie lata. A oszczędności, które zostaną w portfelu dzięki dobrej izolacji, będzie można przeznaczyć na rodzinne przyjemności.

Zobacz również: