Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres,wywiadzie dla BBC Radio, ostrzegł, że ryzyko wybuchu III Wojny Światowej” na osiąga najwyższy poziom.

Według Guterresa, rezygnacja z porozumienia nuklearnego z Iranem może wywołać ogromny konflikt nuklearny, który będzie pochodzić z Bliskiego Wschodu, a następnie rozprzestrzenił się na Zachód: – Istnieje ryzyko. Myślę, że musimy zrobić wszystko, aby uniknąć tego ryzyka. Uważam, że porozumienie było ważnym zwycięstwem dyplomatycznym i ważne jest, aby je zachować. Sądzę również, że istnieją obszary, w których bardzo istotne byłoby prowadzenie sensownego dialogu, ponieważ postrzegam region w bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Jak  donosi: zerohedge.com: –   Prezydent Trump ma możliwość uniknięcia tej przerażającej przyszłości – powiedział Gutteres – Wszystko, co musiał zrobić, to zachować porozumienie z Iranem, dopóki nie uda się wypracować lepszej oferty. Być może sygnatariusze umowy mogli opracować coś podobnego do „czteroczęściowej” umowy dodatkowej, którą wyłożył Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Trumpa.

Gutteres dodał: – Rozumiem obawy niektórych krajów związane z wpływem Iranu w innych krajach regionu. Myślę, że powinniśmy oddzielić te rzeczy. Uważam, że ta umowa jest ważnym osiągnięciem. Jeśli któregoś dnia pojawi się lepsze rozwiązanie, to je zmieńmy, ale nie powinniśmy go wyrzucać obecnego, chyba że mamy lepszą alternatywę.

Podczas gdy negocjacje z Iranem są kontynuowane, powszechnie uważa się, że prezydent Donald Trump zlekceważy umowę z Iranem i odmówi  jej odnowienia.