Szwedzka Akademia rozważa odwołanie najbardziej prestiżowej nagrody w światowej literaturze po raz pierwszy od II Wojny Światowej, po największym skandalu seksualnym w swojej historii.
– Zastanawiamy się nad tym, niedługo was powiadomimy- powiedział w środę szwedzki radio Anders Olsson, tymczasowy stały sekretarz akademii.
Stacja poinformowała, że ​​nagroda możne być wstrzymana na rok, a dwóch laureatów (za rok 2018 i 2019) zostanie wyłonionych w przyszłym roku.
– Biorąc pod uwagę sytuację, w której akademia obecnie się znajduje i biorąc pod uwagę najlepsze interesy nagrody, najlepiej będzie odłożyć ją na rok-  powiedział Peter Englund, inny członek akademii.
Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przyznawane są od jego powstania w 1901 roku przez 18-osobową akademie, składającą się z elity literackiego establishmentu.
To największy kryzys w Akademii Szwedzkiej od lat. Wszystko przez doniesienia mediów w Sztokholmie, które twierdzą, że Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony przez kilkanaście kobiet o molestowanie seksualne. Do tego trwa dochodzenie w sprawie dotacji, jakie otrzymywać miała od Akademii Szwedzkiej fundacja związana z Arnault.
Arnault jest również oskarżony o przecieki w sprawie laureatów nagród. Jak przypominają szwedzkie media, może to przynosić spore dochody np. dzięki zakładom bukmacherskim. Dlatego właśnie w 2008 r. – nim ogłoszono, że zdobywcą Nagroda Nobla w dziedzinie literatury zostanie Jean-Marie Gustave Le Clezio – firma bukmacherska Ladbrokes wstrzymała przyjmowanie zakładów. Powodem było podejrzenie o przeciek nagle wstrzymała zakłady. Oprócz wspomnianego pisarza przecieki miały dotyczyć Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016), a także Wisławy Szymborskiej (1996). Te wszystkie kontrowersje sprawiły, że z pracy w tym gremium zrezygnowali trzech wybitnych członków: Peter Englund, Klas Oestergren oraz Kjell Espmark. To znak protestu przeciwko braku reakcji Akademii Szwedzkiej. Rozważa to także Sara Stridsberg.
Król Karol XVI Gustaw, patron Nagrody Nobla, został zmuszony do interwencji w tej sprawie, mówiąc, że statut Akademii Szwedzkiej zostanie zmieniony, aby starzy członkowie mogli rezygnować, ​​a na ich miejsce zostaną wybrani nowi.
Ale na razie pozostaje niejasne, kto dokładnie będzie oceniał tegorocznych kandydatów do nagrody literacką, która ma zostać ogłoszona w październiku, lub czy członkowie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby czytać książki między wewnętrznymi sporami.
eps

Zobacz również: