Rock Tower – płockie święto wszelkich odmian muzyki rockowej – 13 maja zagości do Ogródka MOSiR już po raz dziewiąty. Na scenie obok płockich zespołów wystąpią Dragon, Vendetta F.M. i ObscureSphinx. A wszystko za jedyne 10 złotych.
Pierwsza edycja Rock Tower odbyła się w 2010 roku i była nastawiona na prezentacje rockowych zespołów działających przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Gwiazdą wieczoru była legendarna formacja TSA. W kolejnych latach na imprezie zagrali Frontside, My Riot, Decapitated, Blindead, Turbo, Hate oraz Nocny Kochanek.
Headlinerem IX Rock Tower będzie warszawski ObscureSphinx.
ObscureSphinx tworzą muzykę oscylującą między post i doom metalem, nie boją się jednak czerpać inspiracji z innych gatunków, takich jak post-rock czy metal progresywny. W swej twórczości łączą przestrzenne brzmienia i elektroniczne sample z miażdżącą rytmiką 8-strunowej gitary i 6-strunowego basu. Całość dopełniona zostaje wyjątkowym głosem wokalistki – Zofii „Wielebnej” Fraś. Grupa powstała w 2008 roku. Na swoim koncie mają trzy albumy: „AnaestheticInhalationRitual” (2011), „VoidMother” (2013) oraz „Epitaphs” (2016). Występowali na takich festiwalach jak Brutal Assault, SummerBreeze, Devilstone, Gothom, SummerDyingLoud, Castle Party czy Off Festival.
Skład zespołu:Zofia „Wielebna”Fraś (wokal, sample), Aleksander „Olo” Łukomski (gitara), Michał „Blady” Rejman (bas), Paweł „Pawulon” Jaroszewicz (perkusja).
Vendetta Fucking Metal to hiszpański zespół powstały w 2007 roku w Murcji. Ich muzyka to połączenie hardcore’u z metalem. Na swoim koncie mają pięć wydanych albumów:„Fucking Metal” (2009), „Espiritu de Lucha” (2011), „De Por Vida” (2013), „InocenciaPerdida” (2015) i „V” (2018). Grali koncerty m.in. w USA, Meksyku, na Kubie, w Anglii, Holandii, Portugalii, Czechach, dzieląc scenę z takimi formacjami jak Sepultura, Hatebreed, Napalm Death, Misfits czy Brujeria.
Dragon powstał w Katowicach w 1984 roku. Od początku zamiarem zespołu było granie „najszybciej i najostrzej, jak to tylko możliwe”. Po początkowym okresie, gdy zespół budował swą popularność serią koncertów klubowych i szkolnych, dużą popularność na scenie metalowej Dragon zdobył udanym występem na Metalmanii ‘86. W 1989 roku wydana została debiutancka płyta – „Horda Goga”. Płyta cieszyła się ogromną popularnością, z biegiem lat osiągając status kultowej pozycji polskiego metalu. W tym okresie Dragon był, obok Kata, Turbo czy Vadera, jedną z najpopularniejszych formacji metalowych w Polsce. Zespół zawiesił działalność w 1999 roku by ponownie zacząć grać w 2016.
Skład: Jarek „Gronoss” Gronowski (gitara), Adrian „Fred” Frelich (wokal), Krzysztof „Fazee” Oset (bas), Krystian „Bomba” Bytom (perkusja).
Concatenation powstało w 2012roku. Zespół od samego początku nastawiony był na granie jak największej ilości koncertów na terenie Polski. Przez ten czas wydali własnym sumptem dwa materiały EP – „Grinding My Soul” i „EmptyState Of Humanity”. Dzielili deski scen z takimi zespołami jak Decapitated, Hate, Alastor, Pandemonium, Vedonist itp. W roku 2016 w studio Klon w Sierpcu nagrali materiał na debiutancką płytę „Mindeater”, którą wydali również własnym sumptem pod banderą NecroCrewRecords.Concatenation tworzą: Mateusz „Shnapps” Koziorowski (wokal), Mariusz „Marian” Śmigielski (gitara), Rafał „Szkielo” Strzemieczny (perkusja), Krzysztof „Bedi” Bednarski (gitara) i Paweł „Śmigacz” Śmigała (bas).
Leshyto zespół grający doom/post-metal, powstały jesienią 2016 roku w Płocku z inicjatywy członków takich grup, jak Concatenation, Black Mad Lice czy Vat Six Nine. Na swoim koncie zespół ma wydaną EP-kę „Leshy” (styczeń 2017), debiutancki album pt. „Beyond the Void” (wrzesień 2017) i kilka dobrze przyjętych zagranych koncertów.
Skład zespołu: Jakub Kossakowski „Night Heron” (wokal), Mateusz Koziorowski „Shnapps” (gitara, wokal), Mikołaj Tytman (gitara), Jakub Janiszewski „Cube” (bas), Piotrek Śmigielski (perkusja).
Waldemort to podróż sentymentalna. Zespół grający muzykę w stylu hard rock tworzą członkowie formacji grających w Płocku w latach osiemdziesiątych. Projekt powstał w 2017 roku.
Skład: Dariusz Lasota (gitara), Waldemar Bratuszewski (gitara), Marek Domański (bas), Jerzy Misiak (perkusja), Marek Jeziorski (wokal), Krzysztof Barcikowski (wokal).
IX Rock Tower odbędzie się w niedzielę 13 maja w Ogródku MOSiR (pl. Dąbrowskiego 2a) w ramach XX Pikniku Europejskiego. Koncerty rozpoczną się o godzinie 16. Bilety w symbolicznej cenie 10 zł można jeszcze kupić w Bileterii POKiS przy ul. Tumskiej 9a oraz na www.pokis.infoserw.pl.