fot. YouTube

Jordańczyk Zeid Ra’ad Al-Hussein, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, nazwał  sytuację w Polsce i na Węgrzech „ostrą erozją swobód obywatelskich „.  Ale na tym nie koniec. Gdyż posunął się znacznie dalej, obrzucając premierów Polski i Węgier obelgami.

–  Ksenofobowie i rasiści w Europie porzucają wszelkie poczucie wstydu – oznajmił Zeid Ra’ad Hussein, odnosząc się do Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

Komentując te słowa dziennik „The Jerusalem Post” wskazuje dwie wypowiedzi polskiego i węgierskiego premiera. W przemówieniu z 6 lutego Viktor Orban powiedział, że jego kraj nie chce „by nasz własny kolor, tradycja i kultura narodowa, była wymieszana z innymi„, w związku z napływem migrantów. Morawiecki z kolei komentując w Monachium nowelizację ustawy o IPN użył zwrotu „żydowscy sprawcy” w odniesieniu do Holokaustu.

Hussein potępił też falę antyimigranckiej polityki w Europie oraz brak międzynarodowego potępienia dla takich postaw.

Węgry po słowach Husseina zażądały jego dymisji. On sam zapowiedział wcześniej, że nie będzie się ubiegał o reelekcję, gdy dobiegnie końca jego kadencja.

Rep

Zobacz również: