Bill Gates opracowuje super szczepionkę. To nie jest jednak dobra wiadomość

0

Bill Gates wyraził zainteresowanie dystrybucją nowego typu szczepionki, która łączy dziesiątki pojedynczych szczepionek w jedną super szczepionkę o powolnym uwalnianiu.

Naukowcy  z Massachusetts Institute of Technology opracowali nową technikę, która pozwoli na dostarczenie pacjentowi koktajlu leków lub szczepionek przez dłuższy okres czasu – wystarczy jedno szczepienie.

Jak donosi portal naturalblaze.com: „Naukowiec z Instytutu Kocha w Instytucie Integracji Chorób MIT, Ana Jalkenec, powiedział w wywiadzie dla Digital Journal: Znaleźliśmy sposób na zrobienie maleńkich kubków polimerowych, mniejszych niż ziarnko piasku, które można wypełnić dowolnym lekiem, w tym szczepionkami. Po napełnieniu kubki są zamykane pokrywką wykonaną z tego samego materiału, a lek lub szczepionka jest chroniona w środku. Ponieważ mikrocząstki są tak małe, setki ich mogą być wstrzyknięte człowiekowi, tak jak każda szczepionka. Gdy znajdują się w ciele, miseczki pozostają zamknięte i otwierają się we wcześniej określonym czasie, uwalniając lek lub szczepionkę. Jest to ekscytujące, ponieważ można napełnić różne kubki zasadniczo wszystkimi szczepionkami oraz wzmacniaczami, i potencjalnie mieć od 10 do 20 szczepionek w jednym zastrzyku”.

W eksperymentach z udziałem myszy naukowcy wykazali, że cząstki wstrzyknięte podczas jednego zastrzyku mogą uwolnić ich zawartość – bez wczesnego wycieku – w odstępach 9, 20 i 41 dni.

Bez wątpienia z tego powodu projekt spotkał się z zainteresowaniem Billa i Melindy Gates, których fundacja sfinansowała pracę.

– Te mikro-kubki można wykorzystać do dostarczenia każdego leku, który wymaga wielokrotnych iniekcji w ciągu tygodni lub miesięcy – powiedziała Jaklenec. – Zastosowanie tej technologii może mieć znaczący wpływ na rozwijający się świat, w którym miliony dzieci nadal nie są immunizowane, ponieważ wielokrotny dostęp do pacjentów w niektórych rejonach świata stanowi duże  wyzwanie.

Jak to zwykle bywa w przypadku lobby szczepionkowego, nie wspomniano jednak o potencjalnych skutkach ubocznych, ponieważ w ogóle ludzi ci nie  przyznają, że coś takiego istnieje.

Należy jednak pamiętać o słynnych słowach samego Billa Gatesa: „Dzisiejszy świat zamieszkuje 6,8 miliarda ludzi i zmierza do wartości 9 miliardów. Jeśli obecnie wykonamy dobrze zadanie jeżeli chodzi o szczepionki, służbę zdrowia, rozrodcze usługi zdrowotne, wówczas możemy obniżyć tę wartość o być może 10 lub 15 procent”. (Bill Gates podczas j konferencji TED 2010 w Long Beach w Kalifornii).

Jeśli badacze odniosą sukces, to Gates może szybciej obniżyć populacje do poziomu  jaki uzna za stosowny.

ed

 

BRAK KOMENTARZY

  1. Pozwolę sobie zauważyc, że wszystkie tętnice przechodza w żyły poprzez naczynia włosowate, a żyły w tętnice poprzez serce i naczynia włosowate w płucach. Srednica tych naczyń jest mniejsza niż ziarnko piasku – zaczopowanie jest pewne. Niektóre z tych naczyń sa bardzo ważne np. w mózgu, rdzeniu kręgowym, siatkówce oka czy mięsniach serca. To, że myszy przeżyły wynika z faktu, że tych „kubków” było kilka (kilkaset?) a naczyń włosowatych sa miliony i prawdopodobieństwo komplikacji jest bardzo małe. Nie ma też żadnych informacji, czy zrobiono badania w tym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ