Borys Czernyszow, deputowany Dumy Państwowej zaproponował, aby amerykańskie fast foody m.in. McDonald’s oraz  KFC, trafiły na listę zagranicznych agentów. Ten pomysł pojawił się zaraz po przyjęciu w Rosji ustawy o mediach zagranicznych agentach.

Czernyszow uważa, że reklama amerykańskich barów szybkiej obsługi manipuluje rosyjskimi konsumentami i nie ostrzega przed długotrwałymi konsekwencjami dla zdrowia. Jak dodał, takie sieci, jak McDonald’s, zmniejszają zainteresowanie tradycyjną kuchnią rosyjską.

— Jedzenie sprzedawane w amerykańskich fast foodach, według niektórych danych, ma negatywny wpływ na organizm i zdrowie człowieka – podkreślił rosyjski polityk. – A w reklamie przedstawiono pozytywny obraz konsumpcji tych produktów

Atak Czernyszowa na amerykańskie fast foody nie jest niczym nowym w Rosji. Krytycy twierdzą, że McDonald’s „znajduje się na linii ognia wieloletniej wojny sankcyjnej” między obu krajami. Od 2014 roku w Rosji zamknięto wiele lokali amerykańskiej sieci z powodu  „naruszenia przepisów sanitarnych”.

— Pierwszym krokiem jest uznanie reklamy amerykańskich fast foodów za wiadomości wysyłane przez zagranicznych agentów i wprowadzenia odpowiedniego oznakowania. Drugim krokiem będzie inicjatywa legislacyjna dotycząca włączenia amerykańskich sieci fast foodów do odpowiedniego rejestru – powiedział Czernyszow.

NS