fot. Fabian Bimmer / AFP

fot.Zdaniem włoskiego dziennika „Corriere della Sera” Angela Merkel może zastąpić Donalda Tuska. Mogłoby to nastąpić jeśli w Niemczech powstanie rząd wielkiej koalicji, wówczas Merkel może nim kierować przez dwa lata, po czym zastąpiłaby Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Według gazety o takim scenariuszu dyskutuje się w europejskich kręgach politycznych i instytucjonalnych a pomysł narodził się we Francji.

Zgodnie z nim, jesli w Niemczech powstał rząd CDU/CSU i SPD, Merkel stałaby na jego czele niecałe dwa lata, to znaczy do chwili rozpoczęcia rozmów na temat następcy Tuska. Pojawiła się sugestia, że jej kandydaturę mógłby zgłosić prezydent Francji Emmanuel Macron. Wówczas Merkel zrezygnowałaby ze stanowiska kanclerza i w 2019 roku przeniosłaby się do Brukseli.

Zdaniem mediolańskiego dziennika, wtedy rozpocząłby się proces poważnych reform Unii Europejskiej po Brexicie. „Corriere della Sera” twierdzi, że na ten temat spekulowano już wcześniej, ale obecnie dyskusja na ten temat nabrała nowego wymiaru dzięki Macronowi i jego aktywnością na forum europejskim.

pap/ex