Jak informują japońskie media,  w najbliższym czasie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu Japonii opublikuje wskazówki dla szpitali i przychodni w związku z ryzykiem „dziwnego zachowania” pacjentów, przyjmujących lekarstwa przeciwko grypie.

Zdaniem ministerstwa, w zeszłym roku doszło do 54 przypadków, gdy osoby chore na grypę – głównie dzieci i młodzież –  zaczynały nagle biegać lub próbowały wyskoczyć z okien.

Wcześniej o podobnym zagrożeniu mówiono w związku z lekarstwem Tamiflu, znanym również jako oseltamivir. W Japonii już od kilku lat nie przepisuje się go młodzieży. Teraz Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że ryzyko dotyczy również tych, którzy przyjmują Laninamivir i Relenzę (Zanamivir).

Łącznie w zeszłym roku lekarze wykryli 38 przypadków nienormalnego zachowania spowodowanego przyjęciem Tamiflu, 11 – Relenzy i 5  Laninamiviru.

Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu zaleca podczas przyjmowania tych preparatów pilnowanie, aby okna i drzwi były zamknięte, a w piętrowych domach prywatnych umieszczanie chorego na grypę członka rodziny na parterze.

NS