Zgromadzenie Narodowe pozbawiło liderkę partii Front Narodowy Marine Le Pen immunitetu parlamentarnego w związku z publikacją na Twitterze fotografii okrucieństw Państwa Islamskiego, poinformuje rozgłośnia France Info, powołując się na źródła.
Decyzję podjęła wyższa instancja kolegialna niższej izby parlamentu – biuro Zgromadzenia Narodowego, składające się z 22 deputowanych.
Wśród zdjęć opublikowanych w grudniu 2015 roku przez Le Pen była fotografia ukazująca egzekucję amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Po pewnym czasie w związku z wrzawą, jaką obraz wywołał w mediach społecznościowych oraz ze względu na rodzinę Foleya zdjęcie zostało usunięte. Posłanka twierdziła, że nie wiedziała, kogo przedstawiała fotografia. Na zdjęciach widać było również mężczyznę przejeżdżanego przez czołg oraz zamkniętą w klatce osobę płonącą żywcem. Zdjęcia były opatrzone podpisem „To jest Daesh!” (Daesh to arabski akronim tak zwanego Państwa Islamskiego).
Zgodnie z francuskim prawodawstwem za rozpowszechnianie obrazów przedstawiających przemoc grozi do trzech lat więzienia i grzywna w wysokości 75 tysięcy euro. W czasie gdy Le Pen była eurodeputowaną w Parlamencie Europejskim toczyły się dwie procedury uchylenia jej immunitetu. W jednej sprawie chodziło o zarzut zniesławienia prawicowego mera Nicei Christana Estrosiego, a w drugiej – o zatrudnianie na fikcyjnych etatach w Parlamencie Europejskim ludzi, którzy faktycznie pracowali na rzecz partii, a nie eurodeputowanych.
 „Lepiej być dżihadystą, który wraca do Francji z Syrii, niż deputowanym, który pokazuje brutalność Państwa Islamskiego: mniej problemów z prawem„. – napisała Le Pen na Twitterze.
ns

Zobacz również: