Jak zauważa czołowy niemiecki dziennik ekonomiczny Handelsblatt banki Raiffeisen i Erste Group AG zarabiają na wzroście gospodarczym w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Handelsblatt” podkreśla, że w porównaniu z innymi krajami UE nadzwyczajnie rosną gospodarki Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii.

„W Europie Środkowo-Wschodniej znowu wszystko w porządku” – czytamy na łamach dziennika „Handelsblatt”.

Specjalizujący się w Europie Środkowo-Wschodniej Raiffeisenbank (RBI) osiągnął niedawno najwyższy od lat zysk kwartalny. Jak pisze „Handelsblatt” również konkurencyjny bank Erste Group AG poprawił swoje wyniki na tyle, że dwunastu analityków finansowych zaleca kupno obligacji, ale sprzedaż tylko dwóch.

Jak wyjaśnia dziennik z Duesseldorfu, Erste Group, posiadający 17 mln klientów w siedmiu krajach zarabia na likwidacji złych pożyczek i uważa, że dzięki konsolidacji finansów znajduje się na właściwej drodze. A szef zarządu Andreas Treichel tryska optymizmem. Zysk netto w II kwartale w wysokości 363 mln euro przeszedł oczekiwania ekspertów.

Jego konkurent Raiffeisenbank, w pierwszej połowie roku więcej, niż podwoił zysk do 587 mln euro. Jednocześnie udział pożyczek zagrożonych wyniósł po pierwszych sześciu miesiącach 7,3 procent. Pierwotnie zakładano, że pod koniec roku wyniesie on nieco poniżej 8 procent.

„Handelsblatt” podkreśla, że w porównaniu z innymi krajami UE nadzwyczajnie rosną gospodarki Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii.

opr.eb

Zobacz również: