Mogą być jedno- lub dwufunkcyjne, ze stali nierdzewnej lub z tworzywa, obsługiwane manualnie lub bezdotykowo – oferta dostępnych na rynku przycisków spłukujących jest bardzo szeroka. Pojawia się pytanie – który model wybrać? Wszelkie wątpliwości związane z wyborem przycisków rozwiewa Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE, która od kilkudziesięciu lat tworzy rozwiązania w zakresie techniki sanitarnej.

Czy każdy przycisk spłukujący pasuje do każdego stelaża?

Przycisk i stelaż podtynkowy powinny pochodzić od jednego producenta. Co więcej, przycisk spłukujący musi być kompatybilny z danym modelem stelaża. Dlatego już na etapie wyboru rozwiązań podtynkowych warto sprawdzić, jak szeroka jest oferta przycisków pasujących do konkretnego stelaża danej marki. Może bowiem okazać się, że do wyboru mamy tylko kilka modeli, a dostępne warianty kolorystyczne i wzornictwo nie pasują do stylu aranżacji łazienki. Sięgajmy po rozwiązania tych producentów, którzy oferują szeroką gamę przycisków kompatybilnych ze wszystkimi stelażami podtynkowymi.

Przycisk jedno- czy dwufunkcyjny – który wybrać?

W przypadku przycisków dwufunkcyjnych mamy możliwość spłukiwania dwoma ilościami wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy kontrolować zużycie wody. Jeżeli zależy nam na oszczędnym gospodarowaniu, wybierajmy przyciski z dwudzielnymi klawiszami. Duże znaczenie ma także spłuczka, w którą wyposażony jest stelaż podtynkowy. Pozwala bowiem ustawić, a tym samym zredukować, ilość spłukiwanej wody.

Pamiętajmy, że przyciski różnią się także sposobem uruchamiania spłuczki. Na rynku dostępne są przyciski uruchamiane manualnie, jak również bezdotykowo. Ciekawą propozycją są przyciski wyposażone w technologię LED podświetlającą kontury klawiszy oraz w czujnik ruchu. Inną propozycją bezdotykowych rozwiązań są przyciski z czujnikiem IR. Takie rozwiązania pozwolą nam zachować wyjątkową higienę w strefie WC.

Z jakiego materiału mogą być wykonane przyciski?

Najczęściej stosowanymi materiałami są: stal szlachetna, szkło oraz tworzywo. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości. W porównaniu do szkła i tworzywa, stal jest materiałem bardziej wytrzymałym. Rodzaj zastosowanego materiału przekłada się także na cenę przycisków. Przy wyborze kierujmy się jednak jakością wykonania. Bez względu na rodzaj materiału przycisk powinien być trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości i funkcjonalny – a na to możemy liczyć tylko w przypadku rozwiązań pochodzących od sprawdzonych producentów.

Jak dbać o higienę przycisku i toalety?

Higiena to niezwykle ważny element, szczególnie w przypadku, gdy z toalety korzysta wiele osób, w tym dzieci. Na rynku istnieją przyciski pokryte specjalną, antybakteryjną powłoką. Warto zwrócić uwagę także na wspomniane wcześniej rozwiązania z funkcją bezdotykowego spłukiwania. Oczywiście nie zapominajmy o systematycznym dbaniu o higienę. Przycisk warto od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką.

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami miski typu „rimless”, czyli tzw. bezrantowej, mamy utrudnione możliwości zawieszenia na niej tzw. koszyczka z kostką czyszczącą. Ale i na to znaleźliśmy rozwiązanie – płytkę maskującą do aplikacji kostek czyszczących. Ramkę z koszem do aplikacji montujemy bezpośrednio w otworze rewizyjnym spłuczki. Aplikator do kostek jest równie łatwy w użyciu, co tradycyjne koszyczki. Wszystkie czynności wykonujemy w zaledwie kilku prostych krokach. To praktyczne i niewidoczne dla użytkowników rozwiązanie gwarantuje bezpieczną aplikację środków czyszczących.

Które przyciski spłukujące cieszą się w ostatnim czasie największa popularnością?

Polacy coraz częściej poszukują rozwiązań wyposażonych w nowoczesne technologie. Przyciski spłukujące, tak jak pozostałe elementy wyposażenia łazienki, muszą być funkcjonalne i bezpieczne, mają także za zadanie podnosić komfort korzystania z toalety. Równie ważny jest design przycisków – minimalistyczne wzornictwo, delikatne kształty, stonowane kolory, takie jak biel, czerń, chrom, oraz wysoka jakość wykonania. W przypadku wybranych modeli mamy też możliwość skonfigurowania własnego przycisku – doboru koloru płytki oraz klawiszy. Nie zapominajmy, że przycisk spłukujący to jedyny widoczny element stelaża. Powinien być zatem spójny z całą aranżacją łazienki.

Zobacz również: