Wyróżnienie w kategorii obiekt zabytkowy Muzeum Łazienki Królewskie otrzymało za wzorcowe dostosowanie Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Formiernią do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konkurs Lider Dostępności organizowany jest pod patronatem Prezydenta RP.

Bariery architektoniczne w Starej Oranżerii zlikwidowano podczas remontu w latach 2012-2016. Wykorzystane zostały na ten cel środki z Funduszy Norweskich. Dziś ten wyjątkowy obiekt, z Królewską Galerią Rzeźby i unikatowym Teatrem Królewskim, a także Formiernia i utworzona w niej nowoczesna strefa edukacji są dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Zwiedzający mają do dyspozycji odlewy w gipsie i żywicach epoksydowych do poznawania przez dotyk, tyflografiki posągów z Królewskiej Galerii Rzeźby, trójwymiarowy model Starej Oranżerii, audiodeskrypcje rzeźb z Królewskiej Galerii Rzeźby i Galerii Rzeźby Polskiej oraz filmy w polskim języku migowym.

Królewska Galeria Rzeźby i Formiernia to pierwsze w Polsce zabytkowe przestrzenie muzealne, wyposażone w pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcją słuchu. Zwiedzający o specjalnych potrzebach mogą również korzystać z windy łączącej wszystkie kondygnacje, podjazdu, dostosowanych toalet i tzw. systemu przywoławczego. W Starej Oranżerii działa także bezpłatna aplikacja mobilna.

Organizatorami konkursu Lider Dostępności są Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Uroczystość wręczenia nagród drugiej edycji odbyła się 27 kwietnia w Pałacu Prezydenckim.

 Więcej informacji; http://www.lazienki-krolewskie.pl

Zobacz również: