Społeczność chrześcijańska protestuje przeciwko atakom muzułmanów fot: EPA

42 chrześcijan zostało oskarżonych o morderstwo dwóch muzułmanów w Pakistanie. Prokurator obiecał im wolność, jeśli przyjmą islam. Wszyscy zignorowali tę propozycję.

Chrześcijan oskarżono, że  – 15 marca 2015 rokuzlinczowali  dwóch mężczyzn, którzy według nich mogli mieć związek z zamachami bombowymi dokonanymi w kościołach. Wówczas w dwóch samobójczych atakach, podczas niedzielnych mszy, zginęło 14 osób a ponad 70 zostało rannych. W efekcie tego doszło do gwałtownych protestów katolików,  a tłum zmasakrował dwóch mężczyzn, podejrzewając ich o zaangażowanie w wybuchy. W tej sprawie oskarżono 42 katolików

Prokurator Syed Anees Shah miał   proponować oskarżonym, że może zagwarantować im uniewinnienie, jeśli nawrócą się na islam.

Początkowo prokurator wypierał się tego. Jednak później przyznał się, gdy pakistański Express Tribune ujawnił, że jeden z oskarżony nagrywał propozycję prokuratora

– Proponował, że w zamian za ich przejście na islam, może zagwarantować im uniewinnienie – powiedział dla Express Tribune Jospeh Franci, działacz ds. praw człowieka, który jest zaangażowany w postępowanie sądowe. Franci twierdzi, że wszyscy oskarżeni po ofercie prokuratora milczeli, z wyjątkiem jednego, który wprost stwierdził, że wolałby się powiesić niż przejść na islam.

Adwokat oskarżonych Naseeb Anjum stwierdził: – Rząd powinien pozbyć się takich osób, które szkodą dobremu imieniu państwa szantażując oskarżonych.

Dodał też, że jego klienci po prostu zlekceważyli propozycję prokuratora: – Oni wierzą w niezależność sądu – stwierdził.

Islam jest religią państwową w Pakistanie. Chrześcijanie są drugą co do wielkości religijną mniejszością, zaraz po wyznawcach hinduizmu. Całkowita liczba chrześcijan to około 4,5 mln (2010 rok), co stanowi 2,45% mieszkańców tego kraju. Jedna trzecia z nich należy do Kościoła katolickiego, reszta to głównie protestanci.

Es/ET