fot. by: Andrzej Gąsiorowski
Materiały operacyjne Biura „B” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z lat 1989-1990 dotyczące Bogusława Bagsika znalazły się w odtajnionej w 2016 r. dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego. To m.in. szczegółowe zapisy z obserwacji współzałożyciela spółki Art-B.
Pełna nazwa jednostki archiwalnej, którą przeglądała PAP, to „Materiały operacyjne przechowywane poza teczkami operacyjnymi. Dokumenty b. Biura B MSW dot. obywatela PRL Bogusława Bagsika od 09.11.1989 r. do 04.04.1990 r.”Łącznie w teczce znajduje się 25 kart dokumentów – w większości to raporty z obserwacji szefa Art-B w hotelu „Holiday Inn” w Warszawie, których dokonywali funkcjonariusze i agenci Służby Bezpieczeństwa.

Teczkę otwiera raport z 9 listopada 1989 r., który MSW przesłała dyrektorowi Biura do walki z Przestępstwami Gospodarczymi przy Komendzie Głównej MO. Zawarte są w nim informacje z przeprowadzanej wcześniej obserwacji figuranta. „Bagsik przyjechał do hotelu 15-letnim Mercedesem nr rej. BNC-101, który zaraz odprowadził do garażu. Około godz. 20 tablicę rejestracyjną wspomnianego samochodu wymienił na polską o nr KLY-4698″ – zapisano w raporcie.

Inwigilacja Bagsika przez Służbę Bezpieczeństwa odbywała się na prośbę Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej. Wynika to z jednego z dokumentów znajdujących się w teczce, który zaadresowano do dyrektora Biura „B” MSW płk. dr. Zenona Daroszewskiego.  – podaje między innymi Informacyjna Agencja Radiowa.