– Poniedziałkowe zatrzymania CBA to jest jasny sygnał dla wszystkich cwaniaczków i złodziei, że ich czas się skończył – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymało w poniedziałek rano 5 osób w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie, m.in. adwokata Roberta N. i b. wicedyrektora w stołecznym ratuszu Jakuba R. – poinformowała Prokuratura Krajowa. Jak poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, zatrzymani usłyszą zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym.

cba 1200 free.jpg

Jaki był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy w Sejmie, czy jego zdaniem zatrzymania CBA oznaczają, że jest coraz bliżej do rozwiązania sprawy afery reprywatyzacyjnej.

– Jestem przekonany, że tak, ponieważ do tej pory mieliśmy takie przekonanie, że w sprawie afery reprywatyzacyjnej uczestniczył taki kwiat polskiej palestry, to jest to wszystko zrobione w taki sposób, że te osoby będą nietykalne, będą bezkarne – powiedział wiceszef MS.

– My pokazujemy, że prawo jest równe dla wszystkich, przywracamy poczucie wiary w polskie państwo, przywracamy nadzieję na sprawiedliwość. Dlatego jestem przekonany, że to jest dopiero początek. To jest taki jasny sygnał dla tych wszystkich cwaniaczków i złodziei, że wasz czas się skończył – powiedział. – Tak jak obiecaliśmy, państwo teoretyczne się kończy – dodał wiceminister.

Przypomniał, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz premier Beata Szydło zapowiadali, że jednym z priorytetów rządu będzie walka ze zorganizowaną przestępczością i ogłosili hasło „zero tolerancji dla korupcji”. – Twardo i zdecydowanie walczymy z przestępczością, a aferę reprywatyzacyjną będziemy wyjaśniać do dna – zapowiedział.

Ocenił, że efekty tej walki byłyby większe, gdyby działała w tej sprawie komisja weryfikacyjna. Według wiceszefa MS ona by już pracowała, gdyby nie protest posłów opozycji w Sejmie, który „przedłużył prace izby nad tą inicjatywą”.

– Ale spokojnie, ona ruszy w maju i jestem przekonany, że będziemy twardo i zdecydowanie dochodzić prawdy w taki sposób, by tysiące ludzi, którzy zostali wyrzuceni na bruk, zobaczyli to co jest najważniejsze, to znaczy sprawiedliwość – powiedział Jaki.

Podkreślił, że afera reprywatyzacyjna „to nie tylko gigantyczne złodziejstwo nieruchomości wartych miliony, ale też tragedie zwykłych ludzi”. – Dlatego tak ważnym jest, by aferę reprywatyzacyjną rozliczyć. Dzisiaj państwo widzicie pierwszy krok, ale będą kolejne – zapowiedział.

Jak podała PK, funkcjonariusze CBA zatrzymali: znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika – Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L. Z kolei CBA poinformowało, że wśród zatrzymanych, prócz prawnika i byłego urzędnika, jest także obecny pracownik stołecznego ratusza.

Zatrzymania przeprowadzili funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie.

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. We wrześniu na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do tych spraw: w prokuraturach regionalnych – wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Źródło: TVP Info