Dawno już Wyszogród nie gościł imprezy tenisa stołowego tej rangi. W sobotę, 21 stycznia w tutejszej Hali Widowiskowo-Sportowej w trzecim cyklu eliminacji wojewódzkich do Mistrzostw Polski zagrają seniorki i seniorzy.

Hitem turnieju może się okazać udział reprezentantów kraju – Kadry Narodowej Seniorów Alana Wosia i Filipa Szymańskiego. Zawodniczki i zawodnicy z pierwszych szesnastek krajowych rankingów nie muszą brać udziału w eliminacjach wojewódzkich, aby awansować do III Grand Prix Polski.

Wyborowa stawka

Mazowsze ma tu akurat pięć przedstawicielek na czele z reprezentantkami kraju: Klaudią Kusińską (GLKS Nadarzyn), obecnie numerem 2 w Polsce, oraz Katarzyną Grzybowską-Franc (SKTS Sochaczew), kilkukrotną mistrzynią Polski, a także dwóch seniorów – trzeciego w rankingu krajowym Jakuba Folwarskiego z Pogoni Siedlce i Pawła Fertikowskiego ze Spójni Warszawa. Taka reprezentacja świadczy o tym, że poziom województwa mazowieckiego w tej najbardziej prestiżowej kategorii wiekowej jest jednym z najwyższych w kraju, a seniorki z Mazowsza niemal dominują nad innymi.

Na turnieju w Wyszogrodzie można się spodziewać nawet około 70 zawodniczek i zawodników. Pierwsze dwójki awansują bezpośrednio do III Grand Prix Polski – eliminacji na szczeblu krajowym.  Z północnego Mazowsza nie powinno zabraknąć na liście startowej tenisistek stołowych z ULKS Tęcza Budki Piaseckie, w tym rozstawionej z numerem trzecim juniorki Aleksandry Paruszewskiej. Przyjazd ekipy drugoligowego MLUKS Nadwiślanin Płock zapowiadają też działacze klubu z Grodu Krzywoustego. Nie powinno zabraknąć też zawodniczek, które zaczynały grę w Płocku, czy Sochaczewie, obecnie występujących w klubach z Warszawy i okolic – juniorki Wiktorii Ziemkiewicz i seniorek: Wiktorii Zaniewskiej i Anny Wereszczaka.

Faworyci oczekiwani

W stawce mężczyzn z numerem 10 może wystąpić reprezentujący w tym sezonie barwy MUKS Fruktoplant Gąbin Jan Olek. Z tego klubu, beniaminka II ligi męskiej, będzie można prawdopodobnie zobaczyć w Wyszogrodzie także innych zawodników – Michała Bułę, Roberta Wojnarskiego, czy Andrzeja Wawrzyniaka.  O jak najwyższe lokaty od początku sezonu walczą w rozgrywkach indywidualnych drugoligowcy Victorii Płock: Piotr Stępiński (trzeci na II Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym seniorów) i Mikołaj Kamiński. Z pewnością w Wyszogrodzie zagrają też zawodnicy z Budek Piaseckich.

Faworytami turnieju mężczyzn mogą się jednak okazać, jeżeli przyjadą, kadrowicze Alan Woś (Broń Radom) i niestowarzyszony Filip Szymański.  Woś zdobył brązowy medal I Grand Prix Polski, po czym nie wziął udziału w drugiej serii eliminacji do Mistrzostw Polski. Szymański, którego ostatnio częściej można oglądać za granicą na turniejach zaliczanych do światowego rankingu, zapowiadał swój start już w II WTK, ale na turniej nie dojechał. Ich obecność w Wyszogrodzie z pewnością jeszcze bardziej podniesie i tak wysoki poziom turnieju.

III Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Seniorek i Seniorów rozpocznie się w Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej w Wyszogrodzie (ul. Niepodległości 11) w sobotę 21 stycznia o godzinie 10.00. Gry półfinałowe i finałowe zaplanowane są po godz. 13.00, a oficjalne zakończenie zawodów około godz. 15.00.

Rafał Wereszczaka

Zobacz również: